fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Skóra łojotokowa

Skóra łojotokowa to wynik nadmiernej czynności gruczołów łojowych. Zabiegi proponowane w Klinice A&A regulują ich pracę, nie powodując przesuszenia cery.

Cerę łojotokową cechuje nadmierna praca gruczołów łojowych. Skóra szybko się przetłuszcza i zaczyna się błyszczeć, nawet bezpośrednio po umyciu (głównie w tzw. strefie T, czyli na czole, w okolicach nosa i na brodzie, czasem na policzkach). Wzmożone wydzielanie sebum obserwuje się również na plecach między łopatkami, ramionach i na klatce piersiowej. Ujścia gruczołów (pory) są rozszerzone; często tworzą się wykwity skórne w postaci zaskórników otwartych lub zamkniętych, a także grudki i krosty. Skóra łojotokowa jest słabo ukrwiona i grubsza niż skóra sucha czy normalna; ma ziemisto-szarożółty kolor. Nadmiar łoju w połączeniu ze złuszczonymi komórkami warstwy rogowej i zmienionym pH skóry tworzy doskonałą pożywkę dla saprofitycznych mikroorganizmów, które rozwijają się na powierzchni skóry. U osób z tym typem cery zwiększa się skłonność do takich chorób jak: łojotokowe zapalenie skóry, infekcje grzybicze, trądzik pospolity i różowaty.

Aktywność gruczołów łojowych zależy od pracy układu hormonalnego (androgeny i wzrost progesteronu stymulują, a estrogeny hamują produkcję łoju) i podlega wahaniom w różnych okresach życia. U noworodków jest duża, następnie zmniejsza się we wczesnym dzieciństwie, po czym ponownie rośnie w okresie dojrzewania. Z biegiem lat znowu maleje, zwłaszcza u kobiet. Pomimo wielu wad tłusta cera ma też kilka zalet – dobrze toleruje wodę i mydło, wykazuje większą odporność na działanie mrozu i wiatru, jest lepiej chroniona przed działaniem czynników drażniących i mikrourazami mechanicznymi. Warstwa sebum zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka, dzięki czemu skóra dłużej pozostaje gładka i bez zmarszczek, a w okresie starzenia nie ulega przesuszeniu. Jednak ten typ cery może na co dzień sprawiać trudności w pielęgnacji, ponieważ wymaga zachowania delikatnej równowagi między wydzielaniem a usuwaniem łoju.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko występowania skóry łojotokowej?

 • uwarunkowania genetyczne;
 • okres dojrzewania;
 • przewlekły stres i napięcie nerwowe;
 • zaburzenia przemiany materii i pracy układu trawiennego;
 • zaburzenia hormonalne, zwłaszcza nadmierne wydzielanie progesteronu;
 • cykl miesiączkowy – wydzielanie łoju zwiększa się w drugiej części cyklu;
 • zakażenia lipofilnym drożdżakiem Malassezia furfur;
 • choroby układu nerwowego, np. choroba Parkinsona;
 • przyjmowanie niektórych leków, np. obniżających poziom cholesterolu;
 • nieprawidłowa dieta, uboga w produkty zawierające witaminy A, C, B2 i E, a także spożywanie ostrych przypraw, czekolady lub kawy;
 • palenie papierosów;
 • niewłaściwa pielęgnacja, np. zbyt częste oczyszczanie i złuszczanie naskórka;
 • zbyt częsta ekspozycja na słońce;
 • niekorzystne czynniki klimatyczne, np. wysoka temperatura otoczenia, wilgotność, zimno.

W jaki sposób można pozbyć się problemu skóry łojotokowej?

Pielęgnacja cery łojotokowej powinna opierać się na ograniczaniu wydzielania sebum, ale należy uważać, aby nie przesuszyć skóry. Istotne jest usuwanie martwego naskórka, odblokowywanie porów i systematyczne usuwanie zaskórników. W tym celu warto skorzystać z takich zabiegów, jak: oczyszczanie manualne na zimno, oksybrazja, peelingi chemiczne, mezoterapia mikroigłowa czy zabieg przeciwłojotokowy. Dzięki oczyszczaniu w postaci oczyszczania manualnego na zimno czy oksybrazji można odblokować pory i usunąć znajdujące się na skórze zanieczyszczenia. Z kolei peelingi pozwalają wyrównać powierzchnię skóry, odświeżyć ją i pobudzić do odnowy. Mezoterapia mikroigłowa wykorzystuje preparaty służące do zmniejszenia nadprodukcji łoju. Inną metodą mającą na celu redukcję sebum jest zabieg przeciwłojotokowy Contra-Sebum, który skutecznie zmniejsza łojotok i reguluje pracę gruczołów łojowych. Ponadto oczyszcza i matuje skórę, wygładza jej powierzchnię i zwęża rozszerzone pory. Medycyna estetyczna proponuje także zastosowanie śródskórnych iniekcji toksyny botulinowej, która na kilka miesięcy hamuje działanie gruczołów łojowych, likwidując problem skóry łojotokowej.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.