fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Skóra cienka, pergaminowa

Skóra cienka, pergaminowa ma tendencję do przyspieszonego starzenia się. Klinika A&A proponuje zabiegi wzmacniające i pogrubiające skórę, np. atelokolagen.

Skóra to największy organ ludzkiego ciała, który jest wyposażony w doskonale działające mechanizmy ochronne i nawilżające. Należy do nich: na powierzchni skóry – płaszcz hydrolipidowy powstały m.in. dzięki pracy gruczołów łojowych, w warstwie rogowej naskórka – lipidy i ochronna bariera zbudowana ze ściśle przylegających do siebie komórek, a w skórze właściwej – glikozaminoglikany, czyli naturalne substancje cukrowe. Na skutek uszkodzenia któregoś z naturalnych mechanizmów obronnych skóra jest niewłaściwie nawodniona i dochodzi do jej wysuszenia. W efekcie staje się ona cienka, z tendencjami do złuszczania i przyspieszonego starzenia. Dodatkowo może pojawić się świąd, zaczerwienienie i podrażnienia. Cienka skóra jest bardzo delikatna, przez co szybciej się starzeje i wiotczeje (łatwiej tworzą się na niej zmarszczki i bruzdy). Oprócz tego cienką skórę cechuje suchość i wrażliwość. Prześwitują przez nią naczynia krwionośne, co wygląda nieestetycznie. Cienka, pergaminowa skóra może występować nie tylko na twarzy, ale także na dłoniach i całym ciele.

Proces starzenia ma wpływ na wygląd i kondycję skóry, która w miarę upływu czasu staje się coraz cieńsza, nawet o 80 proc. Ponad 70 proc. osób powyżej 60. roku życia zmaga się z cienką, a do tego suchą skórą. Jest to związane głównie ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie kobiety. Po 40. roku życia spada produkcja estrogenu, co przekłada się na zmniejszenie ilości włókien kolagenowych i elastynowych oraz kwasu hialuronowego. Początkowo mniejsze nawilżenie i ścieńczenie skóry może dotyczyć jedynie twarzy i okolic oczu, ale z biegiem czasu obejmuje również inne części ciała. U starszych osób, m.in. w wyniku zmniejszania się podskórnej tkanki tłuszczowej, skóra na całym ciele może zacząć przypominać pergamin. Palenie tytoniu lub nadmierna ekspozycja na słońce przyspiesza proces starzenia i ścieńczenia skóry. W niektórych przypadkach cienka skóra może być oznaką różnego rodzaju schorzeń, np. atopowego zapalenia skóry, cukrzycy lub chorób tarczycy.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko występowania cienkiej, pergaminowej skóry?

 • uwarunkowania genetyczne;
 • starzenie się;
 • zaburzenia odżywiania;
 • zaburzenia hormonalne;
 • choroby tarczycy, np. choroba Hashimoto;
 • cukrzyca;
 • niektóre choroby skóry, np. alergie, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty;
 • choroby nerek i przyjmowanie leków moczopędnych;
 • przyjmowanie niektórych leków;
 • nieprawidłowa dieta, zbyt mała ilość wypijanej wody;
 • niewłaściwa pielęgnacja – nieużywanie kremów lub balsamów nawilżających;
 • kontakt z silnymi detergentami;
 • niekorzystne warunki atmosferyczne, np. promieniowanie UV, wiatr, suche powietrze (klimatyzacja).

W jaki sposób można pozbyć się problemu cienkiej, pergaminowej skóry?

Aby wzmocnić i pogrubić skórę, warto wykonać zabiegi medycyny estetycznej wpływające na przebudowę struktury skóry. Laseroterapia z użyciem lasera CO2 polega na silnej stymulacji procesów regeneracyjnych skóry dzięki frakcyjnej ablacji tkanki, czyli wytworzeniu licznych mikrouszkodzeń otoczonych nienaruszonym naskórkiem. Powoduje to pobudzenie syntezy kolagenu i w efekcie pogrubienie skóry. Atelokolagen nowej generacji stymuluje produkcję nowych fibroblastów, dzięki czemu przyczynia się do poprawy kondycji i pogrubienia skóry. Fibryna bogatopłytkowa to zabieg, który również pobudza produkcję kolagenu i powoduje zagęszczenie skóry. Staje się ona grubsza, bardziej elastyczna i sprężysta. Podobnie poprawę jakości skóry uzyskujemy, stosując osocze bogatopłytkowe czy autologiczny przeszczep tłuszczu. Radiofrekwencja mikroigłowa poprzez nakłuwanie i podgrzewanie skóry wykazuje silne, głębokie i punktowe działanie. Zabieg powoduje stymulację wytwarzania nowych włókien kolagenu i elastyny, co skutecznie wpływa na pogrubienie skóry. Nici rewitalizujące nie tylko napinają i wygładzają skórę, ale także stymulują produkcję kolagenu. W zależności od rodzaju nici wzmożona produkcja kolagenu może trwać od 24 do nawet 36 miesięcy. Seria zabiegów karboksyterapii, polegających na śródskórnych iniekcjach medycznego dwutlenku węgla, także prowadzi do wzmocnienia i pogrubienia skóry. Mezoterapia igłowa, opierająca się na iniekcjach bogatych koktajli witaminowo-peptydowych i nisko usieciowanego kwasu hialuronowego, zdecydowanie poprawia wygląd i kondycję skóry. Mezoterapia mikroigłowa dzięki mikronakłuciom aktywizuje podziały komórkowe w obszarze warstwy podstawnej naskórka, co powoduje wzrost grubości warstw naskórka oraz produkcję lipidów i naturalnych czynników nawilżających. Ponadto osoby z cienką skórą powinny pamiętać o wysokiej jakości codziennej pielęgnacji skóry, zdrowej diecie i dużej ilości wody, aby utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Skóra cienka, pergaminowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji kosmetykami przeznaczonymi specjalnie do tego typu problemów. Ważne jest również dokładne osuszanie jej po umyciu, unikanie nagłych zmian temperatur i właściwa ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.