fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Rozszerzone pory

Rozszerzone pory to problem głównie cery tłustej i dojrzałej. W Klinice A&A likwidujemy je różnymi zabiegami wygładzającymi skórę.

Rozszerzone pory to nadmiernie rozszerzone ujścia gruczołów łojowych produkujących sebum, które pełnią nieocenioną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry – odpowiadają za odprowadzanie na powierzchnię łoju i potu, zapewniają dopływ powietrza do nawet głębokich warstw skóry i biorą udział w procesie termoregulacji organizmu. Na twarzy znajduje się około 3000 porów, a ich rozmiar i kształt z wiekiem ulega zmianie. Rozszerzone pory stanowią genetycznie uwarunkowany problem, który dotyczy kobiet i mężczyzn z mieszaną i tłustą cerą. U osób z cerą normalną lub suchą pory są prawie niewidoczne. Jedną z przyczyn powstawania rozszerzonych porów twarzy jest wiek. Nieodpowiednia i nieprawidłowa pielęgnacja może powodować ich pojawienie się w późniejszym okresie życia. Nadmierna ekspozycja na szkodliwe promieniowanie słoneczne i palenie papierosów również mają wpływ, ponieważ przyczyniają się do utraty kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się rozciągnięta, a pory stają się większe. W przesuszonej i rozciągniętej skórze przybierają owalny kształt i wyglądają na większe niż te okrągłe, które znajdują się w jędrnej i zdrowej tkance skórnej.

Rozszerzone pory powstają na skutek zalegania w nich nadmiaru łoju. W skórze wykazującej skłonności do przetłuszczania się ujścia gruczołów łojowych są blokowane nie tylko przez sebum, ale także bakterie, produkty przemiany materii, złuszczony naskórek i zanieczyszczenia – mieszaninę kurzu, pyłu i resztek kosmetyków. Zalegająca w nich wydzielina rozpycha kanaliki gruczołów łojowych, w wyniku czego powstają zaskórniki, a pory ulegają poszerzeniu. Trwale rozszerzone pory sprawiają, że cera wygląda na zmęczoną i poszarzałą. Powstają przeważnie w miejscach, w których aktywność gruczołów łojowych jest najwyższa – na czole, nosie, brodzie i środkowej partii policzków. Cera z rozszerzonymi porami błyszczy się i wykazuje tendencje do nadprodukcji sebum, pogrubienia naskórka i tworzenia się wągrów lub wyprysków. Często rozszerzone pory to także pozostałość po trądziku.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia rozszerzonych porów?

  • czynniki genetyczne;
  • nieprawidłowa praca gruczołów łojowych;
  • nadmierne wydzielanie sebum;
  • niewłaściwa higiena;
  • niedokładny demakijaż twarzy;
  • utrata przez skórę kolagenu i elastyny.

W jaki sposób można pozbyć się rozszerzonych porów?

Zmniejszenie widoczności porów wymaga wielokierunkowych i kompleksowych działań, dlatego też należy stosować różnego rodzaju zabiegi (oczyszczające, złuszczające i ujędrniające) oraz przestrzegać higieny i zasad pielęgnacji skóry. Oczyszczanie i złuszczanie obkurcza ujścia gruczołów łojowych i zabezpiecza je przed zbieraniem się wszelkich zanieczyszczeń, martwego naskórka i nadmiaru sebum. W kosmetologii w walce z rozszerzonymi porami na szczególną uwagę zasługuje mikrodermabrazja diamentowa i zabieg przeciwłojotokowy. W medycynie estetycznej zabiegi ujędrniające pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu korzystnie wpływają na strukturę skóry, wygładzają ją i wyrównują jej powierzchnię. Intensywną przebudowę, regenerację i wyrównanie powierzchni skóry wraz z redukcją rozszerzonych porów uzyskuje się dzięki laseroterapii z użyciem lasera CO2. Radiofrekwencja mikroigłowa także stymuluje procesy regeneracji, nadaje gładkość i zwiększa gęstość skóry. Spektakularnie przebudowują i wygładzają skórę fibryna bogatopłytkowa i osocze bogatopłytkowe. Mezoterapia igłowa, zwłaszcza z wykorzystaniem kwasu hialuronowego dostarcza skórze niezbędnych składników, nawilża ją i odżywia, przywracając jej dawny blask. Peelingi chemiczne dedykowane m.in. problemowi rozszerzonych porów również zdecydowanie poprawiają wygląd i funkcjonowanie skóry z widocznymi porami. Do pielęgnacji domowej należy używać kosmetyków, które nie zawierają alkoholu, ale za to nawilżają i oczyszczają skórę. Poza tym warto zrezygnować z nadmiernego opalania i palenia papierosów.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.