
Polecane zabiegi
Fibryna bogatopłytkowa (stymulator tkankowy) Kwas hialuronowy (HA) Laseroterapia (CO2) - odmładzanie frakcyjne ablacyjne (resurfacing) Mezoterapia igłowa (needle mesotherapy) Mikrodermabrazja diamentowa (peeling mechaniczny) Osocze bogatopłytkowe (stymulator tkankowy) Peelingi chemiczne (peelingi medyczne) Radiofrekwencja mikroigłowa (rf mikroigłowa, termolifting)A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest kliniką, w której rozwiązuje się problem rozszerzonych porów (widoczne pory na skórze, widoczne pory skóry, powiększone pory, poszerzone ujścia gruczołów łojowych, poszerzone pory, porowata skóra).
Rozszerzone pory to problem głównie cery tłustej i dojrzałej. Likwidujemy je różnymi zabiegami wygładzającymi skórę.
Rozszerzone pory to nadmiernie rozszerzone ujścia gruczołów łojowych produkujących sebum, które pełnią nieocenioną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry – odpowiadają za odprowadzanie na powierzchnię łoju i potu, zapewniają dopływ powietrza do nawet głębokich warstw skóry i biorą udział w procesie termoregulacji organizmu. Na twarzy znajduje się około 3000 porów, a ich rozmiar i kształt z wiekiem ulega zmianie. Rozszerzone pory stanowią genetycznie uwarunkowany problem, który dotyczy kobiet i mężczyzn z mieszaną i tłustą cerą. U osób z cerą normalną lub suchą pory są prawie niewidoczne. Jedną z przyczyn powstawania rozszerzonych porów twarzy jest wiek. Nieodpowiednia i nieprawidłowa pielęgnacja może powodować ich pojawienie się w późniejszym okresie życia. Nadmierna ekspozycja na szkodliwe promieniowanie słoneczne i palenie papierosów również mają wpływ, ponieważ przyczyniają się do utraty kolagenu i elastyny, przez co skóra staje się rozciągnięta, a pory stają się większe. W przesuszonej i rozciągniętej skórze przybierają owalny kształt i wyglądają na większe niż te okrągłe, które znajdują się w jędrnej i zdrowej tkance skórnej.
Rozszerzone pory powstają na skutek zalegania w nich nadmiaru łoju. W skórze wykazującej skłonności do przetłuszczania się ujścia gruczołów łojowych są blokowane nie tylko przez sebum, ale także bakterie, produkty przemiany materii, złuszczony naskórek i zanieczyszczenia – mieszaninę kurzu, pyłu i resztek kosmetyków. Zalegająca w nich wydzielina rozpycha kanaliki gruczołów łojowych, w wyniku czego powstają zaskórniki, a pory ulegają poszerzeniu. Trwale rozszerzone pory sprawiają, że cera wygląda na zmęczoną i poszarzałą. Powstają przeważnie w miejscach, w których aktywność gruczołów łojowych jest najwyższa – na czole, nosie, brodzie i środkowej partii policzków. Cera z rozszerzonymi porami błyszczy się i wykazuje tendencje do nadprodukcji sebum, pogrubienia naskórka i tworzenia się wągrów lub wyprysków. Często rozszerzone pory to także pozostałość po trądziku.
Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia rozszerzonych porów?
- czynniki genetyczne;
- nieprawidłowa praca gruczołów łojowych;
- nadmierne wydzielanie sebum;
- niewłaściwa higiena;
- niedokładny demakijaż twarzy;
- utrata przez skórę kolagenu i elastyny.
W jaki sposób można pozbyć się rozszerzonych porów?
Zmniejszenie widoczności porów wymaga wielokierunkowych i kompleksowych działań, dlatego też należy stosować różnego rodzaju zabiegi (oczyszczające, złuszczające i ujędrniające) oraz przestrzegać higieny i zasad pielęgnacji skóry. Oczyszczanie i złuszczanie obkurcza ujścia gruczołów łojowych i zabezpiecza je przed zbieraniem się wszelkich zanieczyszczeń, martwego naskórka i nadmiaru sebum. Do pielęgnacji domowej należy używać kosmetyków, które nie zawierają alkoholu, ale za to nawilżają i oczyszczają skórę. Poza tym warto zrezygnować z nadmiernego opalania i palenia papierosów.
W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku stosuje się następujące zabiegi:
- radiofrekwencja mikroigłowa (RF mikroigłowa, termolifting, usuwanie rozszerzonych porów termoliftingiem, usunięcie porów radiofrekwencją mikroigłową);
- laseroterapia (CO2) – odmładzanie frakcyjne ablacyjne (resurfacing, zwężanie porów laserem CO2, likwidacja widocznych porów laserem CO2);
- osocze bogatopłytkowe (stymulator tkankowy, leczenie rozszerzonych porów fibryną, fibryna na rozszerzone pory);
- fibryna bogatopłytkowa (stymulator tkankowy, zmniejszanie rozszerzonych porów osoczem, osocze na poszerzone pory);
- mezoterapia igłowa (needle mesotherapy, zmniejszenie poszerzonych porów mezoterapią, likwidacja poszerzonych porów mezoterapią);
- kwas hialuronowy (HA, kwas hialuronowy na zmniejszenie widoczności porów, zabieg na rozszerzone pory);
- peelingi chemiczne (peelingi medyczne, peelingi na rozszerzone pory, zwężanie porów peelingami);
- mikrodermabrazja diamentowa (peeling mechaniczny, zmniejszenie widoczności porów, usuwanie poszerzonych porów mikrodermabrazją).