fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Rozstępy

Rozstępy powstają na skutek rozerwania włókien kolagenowych skóry. W Klinice A&A do leczenia tych zmian stosujemy metody stymulujące syntezę kolagenu.

Rozstępy (łac. striae distensae) – nazywane również tygrysimi paskami – to nic innego jak pęknięcia skóry, które szpecą ciało i często wywołują dyskomfort. Swoim wyglądem z początku przypominają bliznę (sino-bordowe pręgi otoczone zdrową skórą), a w obrazie histopatologicznym wykazują również wiele jej cech. Stare rozstępy natomiast mają cielisty kolor i czasami są niemal niewidoczne. Nieestetyczne wrzecionowate zmiany skórne w postaci rozstępów występują u około 70 proc. dorastających dziewcząt i aż 90 proc. kobiet w okresie ciąży. Pojawiają się również u niespełna 40 proc. chłopców w okresie dojrzewania. Zarówno u dziewcząt, jak i kobiet w ciąży najczęściej powstają na brzuchu, udach, biodrach i piersiach, natomiast u osób uprawiających intensywnie sporty siłowe głównie na klatce piersiowej, barkach oraz wewnętrznej stronie ramion i ud. W miejscach dotkniętych rozstępami skóra staje się wiotka i cienka niczym pergamin, ponieważ nie jest już podtrzymywana przez zdrową siatkę włókien kolagenowych. Z reguły rozstępy mają szerokość kilku milimetrów, chociaż czasami są grube jak ludzki palec i głębokie aż na centymetr. Niekiedy zdarza się również, że w miejscu rozstępów zaczyna dochodzić do bliznowacenia tkanek. Wówczas przerośnięte blizny wystają ponad powierzchnię skóry, tworząc nie wgłębienia, ale wypukłe prążki. W obrębie zmian skóra nie ma gruczołów łojowych i potowych oraz mieszków włosowych.

Choć ludzka skóra może wiele znieść – urazy, otarcia, słońce, mróz czy gwałtowną zmianę masy ciała – to jednak jej autoregeneracja jest ograniczona. Proces powstawania rozstępów jest związany z zaburzeniem funkcjonowania fibroblastów, podstawowych komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Białka te nadają skórze elastyczność, sprężystość i odpowiednie napięcie dzięki włóknom tworzącym uporządkowaną sieć. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej w kilku etapach. Gdy kruche włókna kolagenowe ulegają zerwaniu, na skórze powstają mało estetyczne wrzecionowate pasma. Na początku dochodzi do obrzęku w skórze właściwej, miejscowego stanu zapalnego wokół zmian oraz rozszerzenia naczyń krwionośnych i nacieków limfocytów wokół światła naczynia. Z czasem rozstępy ulegają częściowemu zanikowi, wydłużają się i poszerzają, zmieniając kolor na ciemniejszy. W końcowej fazie natomiast stopniowo bledną, zmniejszają się i przybierają postać nieregularnych linii. Tygrysie paski w niekorzystny sposób wpływają na wygląd i strukturę skóry, pozostawiając trwałe i trudne do usunięcia ślady. Pojawieniu się rozstępów na ogół nie towarzyszą żadne objawy, jednak czasami może występować delikatny świąd i pieczenie.

Wyróżnia się dwie fazy rozwoju rozstępów:

 • faza I – faza zapalna, która trwa kilka miesięcy. Rozstępy dopiero zaczynają powstawać i mają sino-czerwone zabarwienie z powodu prześwitujących przez nie drobnych naczyń krwionośnych. Przybierają postać nieregularnych, podłużnych prążków ułożonych prostopadle do kierunku rozciągania się skóry. W tej fazie szanse na likwidację rozstępów za pomocą zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii są największe.
 • faza II – faza zanikowa, podczas której rozstępy stopniowo bledną i stają się mniej widoczne (ich zabarwienie jest zbliżone do koloru otaczającej je skóry). Włókna kolagenu i elastyny podejmują jeszcze próbę regeneracji, ale pomimo procesu blaknięcia na skórze pozostają widoczne białe lub perłowe prążki. Jeśli są głębokie, mogą być wyczuwalne przy dotyku. Przywrócenie pożądanego stanu skóry jest trudne i wymaga większej ilości zabiegów.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia rozstępów?

 • nadmierne rozciąganie skóry przekraczające jej elastyczność, np. podczas ciąży, intensywnego wzrostu lub nagłego i dużego przyrostu masy ciała;
 • okres dojrzewania;
 • menopauza;
 • zaburzenia hormonalne powodujące dysfunkcję fibroblastów, tj. komórek odpowiedzialnych za produkcję elastyny i włókien kolagenowych, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia wytrzymałości i elastyczności skóry;
 • długotrwały wpływ kortyzolu – hormonu stresu;
 • częste stosowanie niskokalorycznej diety ubogiej w składniki odżywcze, przede wszystkim w cynk;
 • niedobór mikro- i makroelementów;
 • choroby endokrynologiczne – nadczynność nadnerczy, zespół i choroba Cushinga;
 • przyjmowanie sterydów (np. przez kulturystów);
 • długotrwałe stosowanie steroidowych leków przeciwzapalnych;
 • predyspozycje genetyczne.

W jaki sposób można pozbyć się rozstępów?

Rozstępy to uciążliwy i dla wielu osób wstydliwy problem, którego trudno jest się pozbyć (zwłaszcza domowymi sposobami). Najlepiej rozpocząć terapię w pierwszej fazie, gdy rozstępy dopiero zaczynają się tworzyć. Jednym z zabiegów wykorzystywanych w walce z rozstępami jest laseroterapia z użyciem lasera CO2. Jako zabieg frakcyjny ablacyjny powoduje on punktowe uszkodzenia skóry, stymulując ją w ten sposób do intensywnej syntezy kolagenu, a tym samym do przebudowy. Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala leczyć zarówno nowe, jak i stare rozstępy, czyli te, które mają już jasny kolor. Zabieg wykazuje dwutorowe działanie – nakłuwanie skóry mikroigłami powoduje mechaniczne uszkodzenie tkanek, w wyniku czego dochodzi do pobudzenia naturalnych procesów regeneracyjnych. Podgrzanie skóry za pomocą fali radiowej stymuluje jej odnowę. Liczba zabiegów zależy od rodzaju rozstępów. Na skuteczność terapii mają również wpływ uwarunkowania genetyczne pacjenta, jego wiek i sposób odżywiania się. Z kolei medycyna regeneracyjna w postaci zabiegów z użyciem fibryny bogatopłytkowej czy osocza bogatopłytkowego umożliwia silną stymulację tkanek i syntezę nowego kolagenu.  Procedury wykorzystujące atelokolagen także pozwalają na odbudowę zniszczonych włókien kolagenowych. Karboksyterapia dodatkowo powoduje lepsze unaczynienie, a więc dotlenienie i odżywienie okolicy zabiegowej oraz pobudza regenerację zmienionej chorobowo skóry. Stosowana w kosmetologii mezoterapia mikroigłowa dzięki mikronakłuciom i podaniu substancji aktywnych pobudza fibroblasty do syntezy nowego kolagenu i elastyny.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.