fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Przebarwienia

Przebarwienia powstają na skutek nieprawidłowego funkcjonowania melanocytów. W Klinice A&A zmiany te usuwamy za pomocą laseroterapii i peelingów chemicznych.

Ciemniejsze plamy na skórze, czyli przebarwienia, powstają wtedy, gdy melanocyty – komórki wytwarzające melaninę (barwnik skóry) – działają w nieprawidłowy sposób. Może być ich zbyt dużo w niektórych miejscach lub są za bardzo aktywne, produkując za dużo barwnika. Płaskie zmiany pigmentacyjne o różnej wielkości i kształcie mają nieregularne zarysy i są niewyczuwalne przy dotyku, a od otaczającej skóry różnią się wyłącznie zabarwieniem. Plamy na twarzy mogą przybierać różne kolory – żółtawy, jasnobrązowy lub ciemnobrunatny. Zmianom tym nie towarzyszy zaczerwienienie, ani złuszczanie w ich obrębie. Przebarwienia dzielą się na wewnątrzpochodne (przeważnie o podłożu hormonalnym) i zewnątrzpochodne, które z reguły powstają pod wpływem promieniowania słonecznego. W zależności od głębokości umiejscowienia barwnika wyróżnia się przebarwienia naskórkowe, skórne i skórno-naskórkowe. Większość przebarwień ma charakter nabyty; występują głównie u kobiet. Zazwyczaj pojawiają się w miejscach najczęściej wystawianych na słońce, czyli na twarzy, dekolcie, ramionach, przedramionach, dłoniach i łydkach.

Jednym z najczęściej występujących przebarwień jest ostuda (inaczej: melasma), czyli nieregularne, ciemne plamy o niejednolitym zabarwieniu umiejscowione na czole, brodzie, policzkach lub nad górną wargą. Do zaburzeń barwnikowych należą również plamy soczewicowate w kolorach od żółtobrunatnego po ciemnobrązowy (często w obrębie jednej zmiany występują różne odcienie). Mają na ogół okrągły lub owalny kształt i są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Pojawiają się przeważnie u starszych osób na grzbiecie dłoni, twarzy, szyi, dekolcie, a także przedramionach i podudziach. Plamy soczewicowate typu starczego mają nieodwracalny charakter. W miejscach po zmianach trądzikowych, wysypkach, oparzeniach słonecznych lub urazach skórnych często pojawiają się przebarwienia pozapalne i pourazowe. Zazwyczaj ustępują samoistnie, ale dopiero po dłuższym czasie. Do przebarwień zalicza się także odczyny fototoksyczne, które powstają z powodu ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe po kontakcie z substancjami fotouczulającymi, np. niektórymi lekami przeciwzapalnymi (salicylany) lub przeciwbakteryjnymi (tetracykliny czy sulfonamidy). Odczyn fototoksyczny może pojawić się również pod wpływem olejków eterycznych (bergamotowy i cytrusowy) będących składnikiem perfum czy też po spożyciu niektórych roślin, np. kopru, selera lub dziurawca. Zmiany barwnikowe ciemnieją pod wpływem światła słonecznego, a w przypadku piegów i plam soczewicowatych ich ilość znacznie wzrasta.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia przebarwień?

 • predyspozycje genetyczne;
 • promieniowanie ultrafioletowe;
 • ciąża;
 • zaburzenia miesiączkowania;
 • menopauza;
 • stany zapalne przydatków (zapalenie jajników i jajowodów);
 • zaburzenia hormonalne związane z chorobami tarczycy i nadnerczy;
 • zaburzenia wydzielania hormonu MSH (melanotropina, która pobudza syntezę i odkładanie melaniny w komórkach skóry);
 • doustna antykoncepcja hormonalna;
 • trądzik i zmiany zapalne skóry;
 • alergie skórne;
 • działanie metali ciężkich na skórę;
 • schorzenia wątroby;
 • wyniszczenie organizmu;
 • stosowanie ziół i ziołowych naparów, zwłaszcza z dziurawca;
 • niedobory witaminy D oraz niektórych jonów i białek;
 • stosowanie kosmetyków zawierających substancje światłouczulające (np. olejek bergamotowy);
 • przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych, przeciwwirusowych czy przeciwarytmicznych.

W jaki sposób można pozbyć się przebarwień?

Przebarwienia można usuwać na różne sposoby, których dobór zależy przede wszystkim od przyczyn i głębokości, na jakiej znajdują się w skórze złogi barwnika. Dużą skuteczność wykazują zabiegi z użyciem lasera nieablacyjnego, który trwale niszczy melaninę. W tym celu stosujemy laser aleksandrytowy. Alternatywę stanowi użycie lasera CO2, który jako laser frakcyjny ablacyjny powoduje punktowe uszkodzenia skóry, stymulujące jej szybką regenerację, także w postaci redukcji przebarwień. Polecane są również peelingi chemiczne, wykorzystujące m.in. witaminę C i retinol. Po ich zastosowaniu obserwujemy rozjaśnienie skóry i wyrównanie jej kolorytu.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.