fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Przebarwienia okolic intymnych

Przebarwienia okolic intymnych to problem, z którym z powodzeniem radzi sobie przede wszystkim laser CO2. Przy okazji uzyskujemy także odmłodzenie skóry.

Przebarwienia w okolicach intymnych to często spotykany problem, dlatego też coraz bardziej popularne staje się ich rozjaśnianie. Za ciemniejszy kolor w tych miejscach odpowiada nagromadzenie barwnika skóry, czyli melaniny. U kobiet zazwyczaj ciemniejsze są okolice warg sromowych i odbytu, ale intensywniejsze zabarwienie mogą też przybrać pachy i otoczki brodawek sutkowych. Mężczyźni skarżą się na ciemniejszą skórę w okolicy moszny i odbytu. Intensywność przebarwień zależy od różnych czynników – uwarunkowań genetycznych, wieku i gospodarki hormonalnej, u pań ponadto wpływ mają przebyte ciąże i porody. Skórę w miejscach intymnych cechuje wysoka gęstość receptorów wrażliwych na hormony płciowe – ich brak lub obniżony poziom decyduje o niekorzystnych zmianach w tych okolicach. Poziom hormonów płciowych, które są odpowiedzialne za stan skóry w miejscach intymnych, zmniejszają takie czynniki, jak: starzenie się organizmu, środki antykoncepcyjne, niewłaściwe nawyki czy też stres. Proces starzenia i związany z nim stres oksydacyjny znacząco obniża poziom hormonów. Na pogłębienie się przebarwień może wpływać również nadmierne opalanie się na słońcu lub w solarium.

Niezależnie od przyczyn, ciemniejsza skóra w okolicach intymnych bywa dla wielu osób krępującym problemem, który powoduje dyskomfort i obniża samoocenę. Wstyd z powodu wyglądu zewnętrznych narządów płciowych przekłada się na spadek libido, co w konsekwencji prowadzi do utraty radości i satysfakcji z życia intymnego. Zażenowanie wyglądem okolic intymnych często staje się przyczyną unikania kontaktów seksualnych i rezygnacji ze współżycia, co może rodzić frustrację również u partnera. Współczesna ginekologia estetyczna i urologia estetyczna przychodzą z pomocą osobom, które skarżą się na przebarwienia okolic intymnych – skórę w tych miejscach można skutecznie rozjaśnić za pomocą laseroterapii lub peelingów chemicznych. Dzięki nim możliwe jest odzyskanie komfortu psychicznego, poprawa samooceny i jakości życia seksualnego.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia przebarwień okolic intymnych?

  • uwarunkowania genetyczne;
  • proces starzenia;
  • ciemniejszy fototyp skóry (według skali Fitzpatricka);
  • nadmierna ekspozycja na słońce;
  • zbyt intensywne korzystanie z solarium;
  • antykoncepcja hormonalna;
  • leki hormonalne;
  • przebyte ciąże i porody.

W jaki sposób można pozbyć się przebarwień okolic intymnych?

Wybielanie miejsc intymnych przeprowadza się przy pomocy lasera CO2, który powodując ablację skóry (tworząc mikrokolumny uszkodzeń tkanki, w tym melanocytów), pobudza ją do intensywnej regeneracji. Jednym z efektów zabiegu jest rozjaśnienie przebarwień. Nieinwazyjną alternatywą dla laseroterapii jest zastosowanie peelingu chemicznego, stworzonego  myślą o kobietach – PRX-T Lady. Zastosowanie peelingu zapewnia nie tylko na przywrócenie skórze równomiernego zabarwienia, ale też jej odmłodzenie.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.