fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Owłosienie okolic intymnych

Kobiety i mężczyźni coraz częściej pozbywają się owłosienia z okolic intymnych. Najbardziej efektywnie usuwa je epilacja laserowa.

Owłosienie okolic intymnych pojawia się w okresie pokwitania (w 12-13 roku życia). Istnieją różne opinie na temat potrzeby jego usuwania. Według jednych teorii obecność włosów w tej okolicy stanowi barierę przed wnikaniem drobnoustrojów do organizmu i z tego powodu pełni funkcję ochronną. Z drugiej zaś strony bujne owłosienie utrudnia utrzymanie higieny okolic intymnych i tym bardziej powinno być likwidowane. Inną kwestią są względy estetyczne, ponieważ upodobania co do wyglądu są sprawą bardzo indywidualną. Niewątpliwie kobiety z obfitym owłosieniem wykraczającym poza linię bielizny będą czuły się lepiej w stroju kąpielowym po usunięciu widocznych włosków. Coraz więcej pań wybiera bardziej radykalne usuwanie włosów łonowych, pozostawiając jedynie wąski paseczek lub usuwając wszystkie włoski z okolic intymnych. Podobnie mężczyznom coraz bardziej zależy na atrakcyjnym wyglądzie, także w strefach intymnych.

U części kobiet występuje problem nadmiernego owłosienia typu męskiego, zwany hirsutyzmem. Jest on wyrazem zaburzeń hormonalnych i polega na występowaniu grubych ciemnych włosów w okolicach typowo męskich, m.in. w obszarze kresy białej (od pępka do spojenia łonowego), na wewnętrznej powierzchni ud czy w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Usuwanie owłosienia jest w tym wypadku formą leczenia objawowego tego schorzenia. Niezależnie od tego postępowania kobieta powinna przejść diagnostykę endokrynologiczną i ewentualnie mieć wdrożone leczenie hormonalne.

Niewątpliwie, usuwanie owłosienia z okolic intymnych, czyli z okolicy pachwin, wzgórka łonowego, warg sromowych/moszny i okolicy odbytu, staje się coraz popularniejszym zabiegiem. Rozróżniamy kilka rodzajów depilacji intymnych u kobiet, wśród których najpopularniejszy podział to bikini płytkie, bikini całkowite (brazylijskie) i dodatkowo – zabieg w okolicy szpary pośladkowej. Z kolei mężczyźni często decydują się na tzw. depilację brazylijską („boyzilian”, „brazilian”), polegającą na usunięciu włosków ze wzgórka łonowego, moszny i okolicy szpary pośladkowej.

W jakim celu pacjenci decydują się usunąć owłosienie z okolic intymnych?

  • uzyskanie estetycznego wyglądu okolic intymnych;
  • łatwiejsze utrzymywanie higieny okolic intymnych;
  • wzrost atrakcyjności seksualnej;
  • profilaktyka zapalenia mieszków włosowych (możliwa przy zastosowaniu epilacji laserowej, skłonność do występowania stanów zapalnych występuje często jako skutek mechanicznego usuwania włosków);
  • u kobiet leczenie objawowe hirsutyzmu w przebiegu zaburzeń hormonalnych (zespół policystycznych jajników, przerost kory nadnerczy, hiperprolaktynemia, choroba i zespół Cushinga, stosowanie leków o działaniu androgennym – sterydy anaboliczne, progestageny stymulujące owulację, leki stosowane w leczeniu endometriozy, leki przeciwnadciśnieniowe i przeciwpadaczkowe, niektóre antybiotyki i blokery histaminowe).

W jaki sposób można pozbyć się owłosienia okolic intymnych?

Likwidacja owłosienia z okolic intymnych może być wykonana za pomocą różnych metod. Tradycyjne sposoby to depilacja mechaniczna za pomocą wosków, pasty cukrowej lub depilatora elektrycznego. Część kobiet i mężczyzn posługuje się środkami chemicznymi (kremy do depilacji) albo po prostu ręcznymi maszynkami do golenia. Są to jednak sposoby, które mogą być przyczyną podrażnień skóry i dają krótkotrwałe efekty. Popularność zyskuje laserowe usuwanie owłosienia, ponieważ wykonanie serii tych zabiegów powoduje trwałe pozbycie się włosków z miejsc intymnych.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.