fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Opadające powieki

Opadające powieki to nadmiar skóry powiek, który postarza i nadaje twarzy smutny wygląd. W Klinice A&A problem ten likwidujemy za pomocą lasera CO2 lub plazmy.

Starzenie się skóry jest najczęstszą przyczyną ptozy (inaczej: blefaroptozy), czyli opadania powiek – wówczas fałda górnej powieki jest dłuższa w stosunku do dolnej. Z wiekiem słabną mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi, a skóra, w której jest coraz mniej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, traci jędrność i staje się wiotka. Jednak problem ten występuje także u młodych osób, a nawet u dzieci, często jako wada wrodzona. W powstawaniu ptozy znaczącą rolę odgrywa genetyka – przypadłość ta może być spowodowana zaburzeniami w rozwoju mięśni odpowiedzialnych za unoszenie powieki, nieprawidłowym unerwieniem lub uszkodzeniami nerwów w okolicach powiek (np. zespołem Hornera, czyli przerwaniem nerwu powiązanego z powieką). Czasami bywa też wynikiem urazu lub objawem poważnych chorób, np. zmian nowotworowych, cukrzycy, udaru mózgu, dystrofii mięśniowej lub miastenii, która osłabia mięśnie szkieletowe. Problem opadających powiek często ma również związek z kształtem twarzy lub źle dobranym oświetleniem w miejscu pracy. Z najnowszych badań wynika, że ptoza częściej dotyka mężczyzn, palaczy, osoby z jasną cerą lub nadwagą.

Opadanie powiek występuje stale lub pojawia się okresowo i może dotyczyć obu powiek lub tylko jednej z nich. Opadające powieki optycznie zmniejszają oczy i sprawiają, że twarz wygląda na starszą, smutną i zmęczoną. Jednak jest to nie tylko defekt estetyczny. Z czasem nadmiar skóry na powiekach ogranicza pole widzenia (dochodzi do zwężenia szpary powiekowej i częściowego zasłonięcia gałki ocznej), co skutkuje marszczeniem czoła, podnoszeniem brwi lub przechylaniem głowy do tyłu. Ptoza może również przekształcić się w przypadłość nazwaną leniwym okiem (nieprawidłowe ustawienie oczu lub odchylenie gałki ocznej), która objawia się obniżoną ostrością widzenia. Zaburzone widzenie może pociągać za sobą inne problemy zdrowotne i wymuszać nieprawidłową postawę ciała, przekrzywianie głowy i wyciąganie szyi do przodu, co wywiera negatywny wpływ na kręgosłup. Niektórzy bez przerwy dotykają palcami powiek, żeby je unieść i poszerzyć pole widzenia (tymczasem częste dotykanie palcem okolic oczu prowadzi do infekcji).

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia problemu opadających powiek?

 • starzenie się skóry;
 • nadmiar skóry na powiekach;
 • zaburzenia rozwoju lub funkcji mięśnia dźwigającego powiekę;
 • zaburzenia funkcji lub struktury rozcięgna mięśnia dźwigacza powieki;
 • uszkodzenie mięśnia dźwigającego powiekę, rozcięgna lub jego unerwienia;
 • nieprawidłowe unerwienie mięśnia okoruchowego, np. w wyniku porażenia;
 • uszkodzenie nerwów w okolicy powiek;
 • zespół Hornera (choroba wywołana przerwaniem, uszkodzeniem lub uciśnięciem współczulnego unerwienia oka);
 • miejscowe zmiany zapalne;
 • obciążenie powieki przez guz, obrzęk bądź blizny;
 • blizny pooperacyjne i pozapalne;
 • urazy;
 • powikłania po operacji powiek czy zabiegów wewnątrzgałkowych;
 • nieprawidłowo wykonane iniekcje toksyny botulinowej w okolicach oczu;
 • nadmierne tarcie oczu;
 • niewłaściwy sposób zakładania soczewek kontaktowych;
 • zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych.

W jaki sposób można pozbyć się problemu opadających powiek?

Nieleczone opadanie powiek może prowadzić do astygmatyzmu czy osłabienia widzenia, dlatego też nie powinno być traktowane jako niegroźne zaburzenie. Jeszcze do niedawna jedynym sposobem umożliwiającym rozwiązanie tego problemu był zabieg chirurgiczny. Obecnie w przypadku nadmiaru skóry na powiekach stosuje się również nieinwazyjną metodę – blefaroplastykę za pomocą plazmy medycznej. Urządzenie generujące mikrowiązkę plazmy błyskawicznie odparowuje nadmiar skóry na powiekach. Plazma, czyli zjonizowany gaz, działa punktowo – nie wywiera wpływu na inne zdrowe tkanki i nie narusza głębszych warstw skóry. Jest to nowatorski zabieg zapewniający spektakularne rezultaty, które są widoczne po tygodniowym okresie gojenia się skóry powiek. Zazwyczaj wymagane są 2-3 powtórzenia. Jeżeli nadmiar skóry na powiekach jest duży, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie laseroterapii CO2. Dzięki tej metodzie można bardzo precyzyjnie i z dobrym efektem estetycznym zlikwidować problem dużej wiotkości skóry na powiekach zwykle już po wykonaniu jednego zabiegu. W porównaniu z metodami chirurgicznymi laser zapewnia lepszą hemostazę, mniejszą skłonność do powstawania krwiaków i obrzęku oraz łagodniejszy przebieg okresu pozabiegowego. Uzyskane za pomocą blefaroplastyki otwarte i promienne spojrzenie odmładza, dodając wdzięku i urody.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.