fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Nogi jak słupy

Określenie „nogi jak słupy” obrazuje masywne łydki, które są zmartwieniem wielu kobiet. Od kilku lat rozwiązaniem tego problemu są zabiegi z botoksem.

Obowiązujące kanony piękna kobiecego ciała promują smukłą sylwetkę, do której zalicza się także zgrabne, szczupłe nogi. Idealny kształt łydek jest marzeniem każdej kobiety. Niestety, nie zawsze pacjentki mogą się nim cieszyć. Łydki mogą stać się przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Panie, które – jak mówią – mają „nogi jak słupy”, unikają noszenia krótszych spódnic, odsłaniających podudzia.
Wygląd łydek zależy od anatomii poszczególnych elementów budowy goleni. Kształt nadaje im masa mięśniowa, ale i mniej lub bardziej rozwinięta tkanka tłuszczowa. Na kształt i wielkość łydek mają wpływ zarówno uwarunkowania dziedziczne, jak i sport powodujący rozbudowywanie masy mięśniowej. Osoby, które nie chcą zwiększenia obwodów w tej części ciała, powinny unikać ćwiczeń siłowych. W celu wysmuklenia łydek należy skupić się na ćwiczeniach aerobowych, redukujących tkankę tłuszczową, oraz na rozciąganiu mięśni. Zdarza się również, że mięśnie łydek są asymetryczne na skutek wad postawy i nadmiernego obciążenia jednej kończyny dolnej. Prowadzi to do większego rozrostu mięśni jednej łydki, chociaż nie zawsze jest łatwo zauważalne. Różnicę w obwodzie łydek pacjenci zauważają nieraz dopiero przy mierzeniu obuwia z wysoką cholewką, gdy jeden but wydaje się być wyraźnie ciaśniejszy od drugiego (nawet o kilka centymetrów). Inną przyczyną grubych nóg może być lipodemia (obrzęk tłuszczowy, choroba grubych nóg). Jest to rzadka choroba tkanki tłuszczowej, polegająca na odkładaniu się jej w obrębie kończyn dolnych z pominięciem stóp. Występuje wyraźna dysproporcja ciała (szczupły tułów i stopy, grube nogi). Ponadto chorzy skarzą się na bolesność przerośniętej tkanki tłuszczowej, cellulit pojawia się już od wysokości kostek. Jest to trudna do leczenia jednostka chorobowa, prawdopodobnie o podłożu hormonalnym. Najczęstszą jednak przyczyną zbyt masywnych łydek jest rozbudowana tkanka mięśniowa.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia masywnych łydek?

  • predyspozycje genetyczne;
  • intensywne uprawianie siłowych ćwiczeń fizycznych;
  • wady postawy, m.in. skolioza;
  • lipodemia.

W jaki sposób można pozbyć się masywnych łydek?

Zbyt duże i szerokie mięśnie łydek można osłabić i zmniejszyć za pomocą serii iniekcji z toksyną botulinową. Jest ona wykorzystywana w leczeniu spastyczności poudarowej mięśni kończyn dolnych, powodując relaksację  mięśni podudzi. Wtórnym efektem zabiegu jest osłabienie mięśni, prowadzące do zmniejszenia ich obwodów. Takie same rezultaty uzyskujemy także po wstrzyknięciu botoksu u pacjentów zdrowych – mięśnie podudzi ulegają rozluźnieniu i z czasem nabierają bardziej opływowego, smuklejszego kształtu. Z kolei nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej z łydek najlepiej pozbyć się za pomocą diety i aktywności fizycznej. Dopiero gdy powyższe metody nie skutkują, proponujemy pacjentom liposukcję strzykawkową. Podczas zabiegu tłuszcz zostaje usunięty za pomocą kaniuli wprowadzanej pod skórę i strzykawki z podciśnieniem. Alternatywą dla odsysania tłuszczu podczas liposukcji jest lipoliza iniekcyjna polegająca na iniekcjach preparatu rozpuszczającego lokalnie nagromadzoną tkankę tłuszczową. Terapia lipolityczna wymaga serii zabiegów.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.