fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Naczyniaki płaskie

Naczyniaki płaskie to zmiany skórne o podłożu naczyniowym, które w Klinice A&A leczymy za pomocą serii zabiegów laserowych powtarzanych co miesiąc.

Naczyniaki stanowią niejednorodną grupę zmian morfologicznych, które składają się z nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych (tętniczych, żylnych i włosowatych) lub chłonnych. Charakteryzują się szybkim podziałem komórek śródbłonka naczyń krwionośnych i mastocytów, czyli komórek układu odpornościowego. Zaliczane są do zaburzeń rozwojowych, powstają tuż po narodzinach, a ich wielkość i kształt zmienia się w ciągu życia. W rozwoju naczyniaków można wyodrębnić dwie fazy: proliferację i inwolucję. Proliferacja to faza rozwoju, która trwa od 6 do 18 miesięcy. W tym czasie masa naczyniaka znacznie się zwiększa, a zmiany przybierają intensywny czerwony kolor. Inwolucję natomiast cechuje zamieranie komórek, spowolnienie wzrostu i stopniowy zanik naczyniaka. Wyróżnia się dwa rodzaje znamion naczyniowych – do pierwszej z nich zaliczają się łagodne zmiany nowotworowe, a do drugiej guzy złośliwe. Naczyniaki występują u 10–12 proc. niemowląt, częściej u dziewczynek niż chłopców; ich liczba maleje wraz z wiekiem (większość naczyniaków okresu wczesnodziecięcego znika samoistnie przed 10. rokiem życia). Przetrwałe znamiona naczyniowe dotyczą mniej niż 10 proc. osób dorosłych.

Naczyniaki płaskie (malformacje naczyniowe) to zmiany skórne o charakterze łagodnego nowotworu, które nie wystają poza linię skóry, mają płaski i nieregularny kształt, a ich powierzchnia jest dobrze ograniczona. Zazwyczaj swoim wyglądem przypominają czerwone punkciki; czasami zlewają się ze sobą, tworząc rozległe plamy nawet na dużych obszarach. Podczas ogrzania lub w czasie wysiłku mogą przybierać ciemniejszą barwę. Najczęściej tworzą się na twarzy, szyi lub karku już we wczesnym dzieciństwie – rozwijają się w kilku pierwszych tygodniach lub miesiącach życia dziecka, a czasami w życiu płodowym. Tego typu zmiany skórne nie stanowią zagrożenia dla zdrowia; z czasem bledną, ale nie zanikają samoistnie. Powyżej 40. roku życia powierzchnia naczyniaka płaskiego guzkowato przerasta i na skutek zastoju krwi przybiera sinofioletowe zabarwienie. Naczyniaki płaskie, które znajdują się na twarzy wzdłuż przebiegu nerwu trójdzielnego, mogą sugerować rozpoznanie wrodzonego zespołu Sturge’a-Webera (naczyniakowatość mózgowo-twarzowa). Rozpoznanie naczyniaków płaskich nie wymaga specjalistycznych badań, wystarczy dokładne obejrzenie zmian skórnych przez lekarza. Często znamiona naczyniowe są przyczyną kompleksów i trwałych urazów psychicznych.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia naczyniaków płaskich?

  • zaburzenia genetyczne;
  • nadmierne namnażanie komórek śródbłonka budującego ścianę naczynia krwionośnego;
  • zespół Sturge’a i Webera – oprócz naczyniaka płaskiego, który występuje po jednej stronie twarzy wzdłuż przebiegu nerwu trójdzielnego odpowiedzialnego za czuciowe unerwienie twarzy, pojawiają się zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i jaskra;
  • zespół Klippela i Trenaunaya – oprócz naczyniaków płaskich kończyn można zaobserwować przerost kości i tkanek miękkich oraz żylaki.

W jaki sposób można pozbyć się naczyniaków płaskich?

Najnowocześniejszą metodą leczenia naczyniaków płaskich jest laseroterapia, którą należy zastosować kilka razy. Liczba zabiegów zależy od stopnia zaawansowania zmian naczyniowych – wizyty powtarza się co miesiąc. Laser cechuje wybiórcze działanie na hemoglobinę i melaninę, a jednocześnie nie wywiera szkodliwego wpływu na tkanki otaczające naczyniaka. Innowacyjność platformy laserowej stosowanej w Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia polega na możliwości jednoczesnego stosowania dwóch rodzajów lasera – neodymowo-yagowego i aleksandrytowego, co pozwala znacząco zredukować energię stosowaną podczas zabiegu i tym samym zmniejszyć ryzyko niepożądanych rezultatów i zwiększyć komfort pacjenta, jednocześnie zachowując wysoką efektywność procedury. Światło lasera wywołuje proces koagulacji, powodując zniszczenie naczyń krwionośnych w zmianach naczyniowych.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.