
Małe i obwisłe piersi to kompleks wielu kobiet, który w Klinice A&A likwidujemy, poprawiając jakość skóry oraz kształt i rozmiar gruczołów piersiowych.
Piersi, jeden z najważniejszych atrybutów kobiety, to zmodyfikowane gruczoły potowe, które zamiast potu wytwarzają mleko po urodzeniu dziecka. Zbudowane są z tkanki gruczołowej, tłuszczowej i łącznej; nie mają mięśni, które by je podtrzymywały. Zaczynają kształtować się około 6. tygodnia życia płodowego – najpierw powstaje zgrubienie skóry, tzw. listewka mleczna. Z czasem jej znaczna część zanika i pozostają jedynie dwa gruczoły, które przekształcają się w piersi. Biust rozwija się w okresie dojrzewania (około 10–12 roku życia), gdy w organizmie zachodzą zmiany hormonalne oraz wzrasta poziom estrogenu i progesteronu. W tym czasie rosną w piersiach zraziki (gruczoły pęcherzykowe produkujące mleko) i kanaliki, które transportują mleko ze zrazików do brodawki sutkowej. Jednocześnie skóra na klatce piersiowej rozciąga się, a piersi przybierają zaokrąglony kształt. Zazwyczaj piersi u młodych kobiet mają więcej tkanki gruczołowej. Z wiekiem większość tkanki gruczołowej i przewodów mlekowych zostaje zastąpiona luźniejszą tkanką tłuszczową, czego efektem jest zmiana gęstości i kształtu piersi. Dodatkowo więzadła tracą swoją elastyczność, przez co piersi zaczynają opadać.
Kobiece piersi różnią się wielkością, kształtem i jędrnością (ich wielkość i kształt są zapisane w genach). Z reguły obie piersi nie są takie same – często jedna z nich, przeważnie lewa, jest większa. Za jędrność i sprężystość biustu odpowiada tkanka tłuszczowa i łączna oraz więzadła Coopera – pojedynczo skręcone unerwione włókna działające na zasadzie sprężynki. Wygląd biustu zależy również od kondycji skóry, która podtrzymuje piersi. Osłabienie lub przesuszenie skóry, a także spadek jej gęstości negatywnie wpływają na piersi – biust zaczyna opadać. Małe i obwisłe piersi to problem nie tylko starszych kobiet. Często młode kobiety, które długo karmią piersią, skarżą się na to, że ich biust jest mniejszy i bardziej obwisły niż przed zajściem w ciążę. Zbyt mały i obwisły biust może być przyczyną kompleksów oraz negatywnie wpływać na samoocenę i życie seksualne.
Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia problemu małych i obwisłych piersi?
- uwarunkowania genetyczne;
- proces starzenia;
- grawitacja;
- menopauza;
- długi okres karmienia piersią;
- garbienie się i nieprawidłowa postawa;
- źle dobrana bielizna;
- niewłaściwa pielęgnacja skóry;
- regularne gorące prysznice;
- niewłaściwa dieta;
- utrata dużej masy ciała;
- palenie papierosów;
- zbyt częsta ekspozycja na słońce;
- brak aktywności fizycznej.
Jak można poprawić wygląd małych i obwisłych piersi?
Tkanka piersiowa zmienia się w różnych okresach życia kobiety – w okresie dojrzewania, w czasie cyklu menstruacyjnego i ciąży, a także po menopauzie. Gdy piersi są lub stają się małe i obwisłe, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna, która stanowi alternatywę dla chirurgii plastycznej. Jedną z metod jest lipotransfer, czyli autologiczny przeszczep tkanki tłuszczowej. Zabieg polega na pobraniu tłuszczu z tzw. depozytów tłuszczowych (uda, brzuch, biodra lub plecy), oczyszczeniu z płynnej frakcji w laboratoryjnej wirówce, a następnie ponownemu wszczepieniu w piersi. Tłuszcz jest naturalnym wypełniaczem, bardzo dobrze tolerowanym przez organizm. Zabieg trwa od 2 do 4 godzin; wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. W okresie rekonwalescencji należy przez 2 tygodnie nosić specjalny kostium podtrzymujący biust. W przypadku małych i obwisłych piersi stosowane są również nici liftingujące, które wprowadza się w tkankę podskórną za pomocą cienkiej igło-kaniuli lub kaniuli z trokarem. Po zaimplantowaniu nici haczyki otwierają się, unosząc opadające tkanki. Zabieg zapewnia odpowiednie napięcie skóry i podniesienie biustu. Efekt utrzymuje się przez około 1,5 roku. W celu ujędrnienia piersi można zastosować HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound). Podczas zabiegu skoncentrowana wiązka fali ultradźwiękowej o wysokiej energii dociera do głębszych warstw skóry, wywołując ruch i tarcie komórek. Wewnątrz tkanek powstają wówczas bardzo małe poparzenia (0,5 do 1 mm), dzięki czemu zabieg powoduje zagęszczenie skóry oraz odbudowę i regenerację stymulowanych przez uszkodzenia tkanek. W efekcie obwisłe piersi nieco się unoszą. HIFU można łączyć z zabiegami kondycjonującymi skórę, takimi jak: fibryna bogatopłytkowa, osocze bogatopłytkowe i wiele innych.