fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Cienie pod oczami

Cienie pod oczami są problemem, który można rozwiązać na różne sposoby. W Klinice A&A w tym celu stosuje się m. in. fibrynę bogatopłytkową.

Skóra pod oczami jest dużo cieńsza (ma około 0,5 mm grubości), bardziej wrażliwa i delikatna w porównaniu ze skórą, która pokrywa inne części ciała. Nie zawiera gruczołów łojowych, a bardzo cienka podściółka tłuszczowa czyni pozbawioną ochrony lipidowej skórę mniej odporną zarówno na negatywny wpływ środowiska zewnętrznego, jak i proces starzenia. Z wiekiem ubywa kwasu hialuronowego i dochodzi do osłabienia włókien kolagenowych, w wyniku czego skóra pod oczami staje się wiotka i pojawiają się na niej zmarszczki mimiczne. Sińce i cienie pod oczami to najczęściej wynik dużego zmęczenia i niewyspania, choć czasami mogą być także objawem poważnych chorób. Mimo że cienie pod oczami bardzo często są uwarunkowane genetycznie, pojawiają się również po zarwanej lub źle przespanej nocy, po przedawkowaniu alkoholu, w wyniku niedotlenienia, odwodnienia lub zaburzeń w przepływie krwi w drobnych naczynkach krwionośnych (np. u nałogowych palaczy lub po długiej pracy przy komputerze). Inną przyczyną powstawania cieni pod oczami może być nadmierna produkcja melaniny (barwnika skóry), która sprawia, że zabarwienie skóry w okolicach oczu jest ciemniejsze niż w przypadku pozostałej części twarzy. Ponieważ z czasem naczynia krwionośne zaczynają prześwitywać przez cieniutki naskórek, pod oczami widoczne są cienie.

Wyróżnia się trzy główne typy cieni pod oczami:

 • naczyniowe – przez cienką skórę widoczna jest sieć drobnych naczynek krwionośnych; występują w większości przypadków, często są dziedziczone genetycznie;
 • barwnikowe – pojawiają się w wyniku nagromadzenia barwnika krwi (hemoglobiny i produktów jej rozkładu: biliwerdyny, bilirubiny i żelaza) w okolicach dolnej powieki; występują okresowo przeważnie u młodych osób, jednak po 30. roku życia mają tendencję do utrwalania się;
 • cienie określane jako „prawdziwe” – są związane ze zmianami zanikowymi skóry i podskórnej tkanki tłuszczowej; z biegiem czasu poduszeczki tłuszczowe w okolicy oczu zmniejszają swoją objętość, a tkanki policzków ulegają obniżeniu, w wyniku czego dochodzi do powstawania zagłębień; niekorzystna gra światła na zapadniętych częściach okolicy dolnych powiek daje złudzenie cieni pod oczami.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia cieni pod oczami?

 • uwarunkowania genetyczne (cienie pod oczami, które występują niezależnie od warunków zewnętrznych i prowadzonego trybu życia, nie powinny wzbudzać większego niepokoju);
 • wiek – w miarę upływu czasu skóra staje się bardziej wiotka, mniej jędrna i cieńsza;
 • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów;
 • przewlekły stres;
 • niedostateczna ilość snu;
 • nadmierny wysiłek fizyczny lub umysłowy;
 • chroniczne zmęczenie;
 • zbyt częste opalanie się na słońcu lub solarium;
 • anemia;
 • odwodnienie;
 • niedożywienie i niezdrową dieta (zbyt duża ilość soli w pożywieniu);
 • niedobory pokarmowe.

W jaki sposób można pozbyć się cieni pod oczami?

Jedną z metod mającą na celu zmniejszenie cieni pod oczami jest mezoterapia igłowa polegająca na podaniu w tkankę za pomocą igły specjalnych preparatów odżywczych, które poprawiają krążenie i stan skóry. Metody wykorzystujące komórki macierzyste i czynniki wzrostu pozyskiwane z krwi lub tkanki tłuszczowej pacjenta (osocze bogatopłytkowe, fibryna bogatopłytkowa, lipotransfer) usprawniają wszystkie procesy regeneracyjne. Dochodzi do stymulacji syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, następuje biosynteza wielu białek, komórki namnażają się i różnicują, powstają również nowe naczynia krwionośne, uzupełniane są ubytki tkankowe. Skóra staje się gładka i elastyczna, odzyskuje świeży wygląd i młodzieńczą witalność. Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym niweluje problem zmęczonych oczu – spłyca zmarszczki i zagłębienia oraz zmniejsza zasinienie, dzięki czemu spojrzenie nabiera blasku, a skóra w tej okolicy staje się jasna i bardziej jędrna. Atelokolagen mocno stymuluje syntezę kolagenu, poprawiając jędrność i całą strukturę skóry. Podobnie działają nici rewitalizujące. Z kolei zastosowanie radiofrekwencji mikroigłowej pozwala zagęścić i ujędrnić skórę w obszarze poddanym terapii. Zabieg karboksyterapii zwiększa natomiast przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych do obszaru poddanego leczeniu, co korzystnie wpływa zarówno na odnowę komórkową, jak i redukcję cieni pod oczami. Kosmetolodzy stosują mezoterapię mikroigłową, która również przyczynia się do poprawy wyglądu skóry pod oczami. Lekarz medycyny estetycznej dobiera zabieg dostosowany do potrzeb skóry i rodzaju problemu.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.