fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Chomiki

Nasilające się z wiekiem opadanie tkanek twarzy powoduje powstawanie tzw. chomików. Klinika A&A proponuje różnego rodzaju sposoby likwidujące ten problem.

Chomiki, czyli opadające policzki, są jednym z poważniejszych problemów estetycznych, szczególnie u osób, które mają więcej niż 50 lat (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Mogą pojawić się wcześniej, co może być uwarunkowane genetycznie lub wiązać się z otyłością. Zdarza się, że niektórzy mylą chomiki z bruzdami nosowo-wargowymi, tymczasem są to dwa różne problemy estetyczne. Z wiekiem, w wyniku naturalnego procesu starzenia, zmieniają się rysy twarzy i zaciera się jej naturalny kształt. Zwiotczała i coraz bardziej rozciągnięta skóra na policzkach wystaje poza owal twarzy, co zaburza jej proporcje i nadaje jej smutny wyraz. Z biegiem lat kontur twarzy zaczyna przypominać kwadrat, ponieważ po obu jej stronach powstają zgrubienia w postaci torebek tłuszczowych, które przemieszczając się w dół, poszerzają ją i postarzają. Do przyczyn opadania policzków i powstawania chomików należy zarówno siła grawitacji, jak też stopniowy zanik tkanki podskórnej, w tym podściółki tłuszczowej wypełniającej kontur twarzy u młodej osoby. Młodą twarz można wpisać w trójkąt, którego podstawa znajduje się na linii oczu, a wierzchołek na brodzie, ale z czasem ten trójkąt ulega odwróceniu. Dodatkowo pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe, obniżają się kąciki ust, a wargi zwężają się, tracąc przy tym swój naturalny kolor. Kosmetyki nie są w stanie powstrzymać tego procesu. Efekt odmłodzenia i zmniejszenie czy też całkowite zlikwidowanie chomików mogą zapewnić jedynie profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się chomików?

  • predyspozycje genetyczne;
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
  • szybka utrata dużej masy ciała w wyniku diety lub choroby;
  • zanik tkanki tłuszczowej w obrębie twarzy;
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne;
  • palenie papierosów.

W jaki sposób można pozbyć się chomików?

Współczesna medycyna estetyczna dysponuje metodami, które pozwalają zlikwidować chomiki. Jedną z nich jest technologia HIFU stosowana do liftingu skóry – ultradźwięki pomagają pozbyć się chomików i poprawić owal twarzy. Mikrouszkodzenia wywołane skoncentrowanymi falami ultradźwiękowymi stymulują skórę do syntezy kolagenu, dzięki któremu obserwujemy stopniowe „uniesienie” obwisłych tkanek i poprawę jędrności skóry. Innym rozwiązaniem są nici PDO i PLLA liftingujące, które tworzą pod skórą właściwą swoisty stelaż i pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu. Rozpuszczają się po około 6 miesiącach, ale usztywnienie z własnych włókien kolagenowych pozostaje. Efekt zabiegu jest natychmiastowy. Lipoliza iniekcyjna, liposukcja strzykawkowa i karboksyterapia to zabiegi redukujące tkankę tłuszczową, a dzięki temu umożliwiające zmniejszenie nieestetycznych fałdów skórnych.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.