fbpx

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia Białystok

Blizny zanikowe

W Klinice A&A leczenie blizn zanikowych odbywa się za pomocą metod stymulujących syntezę kolagenu, m. in. fibryny bogatopłytkowej czy lasera CO2.

Blizny zanikowe (atroficzne) to okrągłe, niewielkie wgłębienia poniżej powierzchni skóry będące najczęściej następstwem trądziku, ospy wietrznej lub nieprawidłowego leczenia sterydami. Rozstępy zalicza się do blizn zanikowych. Blizny zanikowe powstają z powodu zakłóceń w procesie gojenia i wytwarzania zbyt małej ilości kolagenu. Wielkość i głębokość tych blizn zależą od nasilenia przebytego trądziku lub ospy. Skuteczność leczenia zależy od wieku pacjenta i od tego, jak szybko po powstaniu blizn zostanie ono podjęte.

Blizny potrądzikowe (najczęstszy typ blizn atroficznych) zwykle występują na całej powierzchni twarzy, są bardzo nieestetyczne i trudne do zakrycia makijażem. Taka skóra jest sztywna, nierozciągliwa, wygląda na „podziobaną”. Dla wielu osób stanowi duży problem estetyczny, prowadzący do trudności z samoakceptacją.

Do powstania tego rodzaju blizn dochodzi zwykle u pacjentów mających złe nawyki higieniczne, głęboko zlokalizowane zmiany ropne skóry i często nie podejmujących leczenia. Gojenie się zmian trądzikowych jest utrudnione także przy stosowaniu samodzielnego rozdrapywania i wyciskania ropni.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia blizn zanikowych?

  • trądzik pospolity;
  • ospa wietrzna;
  • bakteryjne infekcje skóry z głębokimi zmianami ropnymi;
  • nieprawidłowa terapia miejscowymi glikokortykosteroidami.

W jaki sposób można pozbyć się blizn zanikowych?

Blizny zanikowe szczególnie dobrze poddają się leczeniu u młodych pacjentów, którzy posiadają duże zdolności regeneracyjne skóry. Podatność na ich leczenie to cecha indywidualna, uzależniona od wielu różnych czynników. Przed podjęciem leczenia nie można do końca przewidzieć, jakie efekty uda się osiągnąć. Terapia blizn atroficznych polega na zastosowaniu metod, które spowodują wypełnienie ubytków tkankowych w obrębie tego typu zmian skórnych. W leczeniu blizn zanikowych sprawdza się kilka różnych zabiegów – przede wszystkim laseroterapia CO2 oraz radiofrekwnecja mikroigłowa. Efekty terapii są szczególnie satysfakcjonujące, jeśli zabiegi te połączymy z osoczem bogatopłytkowym, fibryną bogatopłytkową, lipotransferem czy atelokolagenem. Do metod wspomagających leczenie blizn zanikowych zalicza się peelingi chemiczne, karboksyterapię, mikrodermabrazję diamentową i mezoterapię mikroigłową. Im wcześniej zostanie podjęte odpowiednie leczenie, tym mniejsze będą ślady po bliznach.

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.