fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie trądziku pospolitego

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której leczy się trądzik pospolity.

Leczenie trądziku pospolitego to sposób na przewlekłą chorobę gruczołów łojowych. Problem ten często wywołuje obniżenie nastroju i wstyd. Mimo że trądzik pospolity jest uwarunkowany wieloma czynnikami, nie ma nic wspólnego z chorobami zakaźnymi. Nie można się nim zarazić poprzez kontakt z osobą cierpiącą na tę chorobę. Główną przyczyną trądziku jest nadczynność gruczołów łojowych skutkująca nadmierną produkcją łoju, który odpowiada za prawidłowe nawilżenie, jak też napięcie skóry. Zbyt duża ilość łoju podrażnia skórę, a także wraz ze złuszczonym naskórkiem zamyka ujścia gruczołów łojowych. W wyniku tego wydzielina nie może wydostać się na zewnątrz, co powoduje powstawanie zaskórników na skórze. Te zaś stają się pożywką dla bakterii bytujących w mieszkach włosowych, które są połączone z gruczołami łojowymi.

Jak często występują wskazania do leczenia trądziku pospolitego?

Leczenie trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) trzeba przeprowadzać najczęściej u osób pomiędzy 11. a 30. rokiem życia. Szacuje się, że pojawia się on u niemal wszystkich chłopców i blisko 90 proc. dziewcząt. Jednak wbrew powszechnie panującym stereotypom trądzik występuje nie tylko u dorastających nastolatków. Coraz większa liczba dorosłych zmaga się z wykwitami grudkowymi, wągrami czy też z krostami. 

Jakie są objawy trądziku pospolitego?

Leczenie trądziku pospolitego stosuje się u pacjentów z charakterystycznymi zmianami skórnymi. Najczęściej występują one na twarzy (w okolicach czoła, brody, nosa i policzków), karku i szyi, a także na plecach, ramionach i klatce piersiowej. Objawy są powiązane z nadaktywnością androgenów prowadzącą do nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły skórne. Zmiany skórne przybierają różną postać w zależności od stopnia zaawansowania choroby:

  • zaskórniki – pierwsze stadium trądziku (białawe lub czarne punkciki potocznie nazywane wągrami – przez otwór na środku wydostaje się łój i obumarły naskórek; występują nie tylko na twarzy, ale także na ramionach, dekolcie lub plecach, czyli tam, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych);
  • grudki i krostki – średnio nasilona postać trądziku (twarde, wypukłe i czerwonawe zmiany świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych);
  • guzki o sino czerwonej barwie wypełnione ropą (ich pojawienie się oznacza, że zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry; po głębokich cystach pozostają trwałe blizny). 

Jakie są rodzaje trądziku pospolitego?

Leczenie trądziku pospolitego dotyczy różnych odmian tego schorzenia. Wyróżniamy zatem:

  • trądzik pospolity – typowe dla niego są zmiany o różnej morfologii, a więc zaskórniki otwarte i zamknięte, grudki, jak również krosty (zmiany ropne);
  • trądzik zaskórnikowy – występują tu niezapalne zaskórniki;
  • trądzik grudkowy – charakterystyczne są dla niego grudki;
  • trądzik krostkowy – obejmuje krostki z treścią ropną. 

Czynniki ryzyka:

U nastolatków rozwojowi trądziku pospolitego sprzyja przede wszystkim gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych, które silnie pobudzają gruczoły łojowe do pracy. Na ogół problem sam znika po 20. roku życia, gdy gospodarka hormonalna jest już ustabilizowana. Natomiast nie wiadomo dokładnie, jakie czynniki powodują trądzik u osób dorosłych. Przypuszcza się, że u niektórych występuje osobnicza skłonność do nadprodukcji sebum spowodowana np. zaburzeniami w wydzielaniu hormonów. Ponieważ skóra silnie reaguje na bodźce psychiczne, praca gruczołów łojowych może nasilać się pod wpływem stresu. Za inne przyczyny trądziku przyjmuje się zażywanie niektórych leków (np. antydepresyjnych lub hormonalnych, a zwłaszcza kortykosteroidów) bądź też kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi.

Leczenie trądziku pospolitego to rozwiązanie problemu przewlekłej choroby zapalnej skóry. Jej pojawienie się zależy od wielu czynników ryzyka takich jak:

  • predyspozycje genetyczne (tendencje do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych);
  • przerost gruczołów łojowych, a także ich nieprawidłowe funkcjonowanie;
  • skłonność do nadprodukcji łoju i zwiększonego rogowacenia naskórka przy ujściu mieszków włosowych;
  • nadkażenia bakteryjne (zwłaszcza bakteriami Propionibacterium acnes);
  • drożdżopodobne grzyby Malassezia furfur;
  • zwiększona produkcja hormonów płciowych w okresie poprzedzającym dojrzewanie;
  • zaburzenia hormonalne poza okresem dojrzewania (spadek poziomu estrogenów, nadmiar prolaktyny lub androgenów i inne);
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry, jak również brak higieny;
  • wykonywany zawód (częsty kontakt z chlorem, dziegciem bądź też olejami mineralnymi);
  • stosowanie glikokortykosteroidów (leki przeciwzapalne stosowane np. w chorobach reumatycznych i przewlekłych stanach zapalnych);
  • stres (przedłużający się stres wpływa na wydzielanie neuromediatorów prozapalnych);
  • niewłaściwy sposób odżywiania się (dieta obfitująca w produkty o wysokim indeksie glikemicznym, wysoko przetworzone, a także fast foody; picie bardzo dużych ilości mleka). 

Zapobieganie:

Cera trądzikowa wymaga szczególnej pielęgnacji na co dzień, by nie dopuścić do rozwoju zmian wymagających leczenia. Zatem chodzi tu o intensywne nawilżanie skóry dwa razy dziennie, jak również o korzystanie z preparatów zmniejszających łojotok. Zaleca się również stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce, chude mięso, jaja i ryby, a także ograniczenie soli. Ponadto należy unikać czynników prowadzących do powstawania zmian trądzikowych. 

W jaki sposób można leczyć trądzik pospolity?

Leczenie trądziku pospolitego zależy od jego postaci i nasilenia. Powszechnie stosowane są leki do użytku miejscowego w postaci aerozoli, zawiesin lub past, a także leki o działaniu ogólnym. Poza leczeniem dermatologicznym istnieją różne zabiegi, zarówno kosmetologiczne, jak i z zakresu medycyny estetycznej, przewidziane dla cery trądzikowej. Zabiegi mające na celu pobudzenie komórek skóry do odnowy powodują, że zmiany trądzikowe szybciej znikają, a skóra staje się gładsza. Dobre efekty dają peelingi chemiczne (np. przy użyciu kwasu salicylowego, migdałowego lub pirogronowego), a także zabiegi laserowe. Leczenie trądziku jest długotrwałe, jednak terapie z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii dają efekty pod warunkiem szybkiego podjęcia leczenia, a także przestrzegania zasad pielęgnacji skóry. 

Ryzyko nawrotu trądziku pospolitego po leczeniu:

Trądzik pospolity jest chorobą przewlekłą, przebiegającą z okresami zaostrzeń i remisji. Przebieg schorzenia zależy nie tylko od stylu życia, ale również od zmian hormonalnych, na które pacjent nie ma wpływu i które prowokują powstawanie nowych zmian skórnych. Zatem do nawrotu trądziku może dojść nawet po upływie długiego czasu od przeprowadzonej terapii przeciwtrądzikowej.

Polecane zabiegi:

leczenie-tradziku-pospolitego

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.