A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia

Szara i zmęczona cera

szara i zmęczona cera

Polecane zabiegi

Skóra składa się z naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, a jej rolą jest ochrona organizmu przed inwazją pasożytów i drobnoustrojów, ograniczenie ekspozycji na czynniki fizyczne i chemiczne, a także udział w regulacji temperatury, utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej i syntezie witaminy D (zwłaszcza u dzieci). Pierwsze oznaki upływającego czasu są widoczne przede wszystkim na skórze, która zaczyna się starzeć już po 20. roku życia, ponieważ obniża się poziom hormonów mających wpływ m.in. na regenerację komórek. Wolne rodniki (niszczycielskie cząsteczki powstające pod wpływem promieni UV, spalin, dymu papierosowego lub stresu) powodują uszkodzenia w strukturze białek i lipidów oraz włókien kolagenu i elastyny, a także prowadzą do uszkodzeń w materiale genetycznym DNA komórek naskórka i skóry właściwej. Fizjologiczny proces starzenia się skóry obejmuje starzenie się skóry przebiegające w sposób naturalny (starzenie chronologiczne) i przyspieszone starzenie się skóry spowodowane czynnikami zewnętrznymi (starzenie egzogenne). Starzenie się skóry zachodzi jednocześnie we wszystkich jej warstwach, mimo że początkowo pogorszenie stanu skóry można zaobserwować jedynie w naskórku, napięciu skóry i jej nawilżeniu. Najczęściej wygląd skóry zdradza, co dzieje się w organizmie.

Zmęczona, zaniedbana cera z zakłóconym procesem oddychania komórkowego jest szara, pozbawiona blasku i energii życiowej. Trudno ją ukryć nawet pod najgrubszą warstwą podkładu czy pudru. Najczęściej występuje u osób, które palą papierosy, pracują w zamkniętych i klimatyzowanych pomieszczeniach lub nadmiernie korzystają z kąpieli słonecznych i solarium. Szara i zmęczona skóra dużo wolniej i znacznie gorzej korzysta z aktywnych składników zawartych w kosmetykach – receptory komórkowe odpowiedzialne za przyswajanie różnych bodźców stają się mniej czułe na pobudzający je wpływ odżywczych i wzrostowych substancji. Gdy skóra staje się matowa, nie tylko traci blask i ładny kolor, ale też zaczyna brakować jej witalności i energii. Jest gorzej ukrwiona, a co za tym idzie – gorzej odżywiona. W przypadku dojrzałej cery jej blask i promienność sprawiają, że wiek staje się nieistotny, dlatego warto nie dopuścić do tego, by skóra stała się szara i zmęczona.

Skóra emanuje blaskiem z powodu wysokiego poziomu estrogenu, jednak z wiekiem jest go coraz mniej, w wyniku czego skóra zaczyna tracić jędrność i staje się bardziej sucha. Estrogen stymuluje syntezę kolagenu, który sprawia, że cera jest gładka, elastyczna i promienna. Dobre nawilżenie skóry i brak wyprysków to również dobroczynne działanie estrogenu, ponieważ hormon ten pobudza wytwarzanie kwasu hialuronowego i zmniejsza aktywność gruczołów łojowych. Najczęściej za szarość cery odpowiada gruba warstwa martwych komórek, które zalegają na powierzchni skóry. Do jej regeneracji i odbudowy naskórka dochodzi średnio co 28 dni, jednak często zdarza się, że naturalny proces usuwania (złuszczania) martwego naskórka zaburzają środowiskowe lub chorobowe czynniki. Na skórze zalega wtedy powierzchniowa warstwa martwych komórek, która przyrasta i uniemożliwia jej oddychanie. Powierzchnia skóry staje się nierówna, szara i matowa, traci blask i koloryt. Cera wygląda wówczas na zmęczoną, a nawet chorą, postarzając twarz i dodając jej co najmniej kilka lat. Szara i zmęczona skóra starzeje się dużo szybciej, tracąc swą naturalną jędrność i elastyczność.

Przyczyny powstawania szarej i zmęczonej cery

Istnieje szereg przyczyn powodujących powstawanie szarej i zmęczonej cery. Zalicza się do nich:
• predyspozycje genetyczne;
• zmiany i zaburzenia hormonalne (niedobór estrogenu);
• osłabienie układu immunologicznego;
• niskie ciśnienie krwi;
• antybiotykoterapię;
• stresujący tryb życia (zaburza krążenie krwi i oddychanie komórkowe, przez co komórki nie pozbywają się produktów przemiany materii i nie otrzymują substancji odżywczych);
• osłabienie stanu i zdrowia psychicznego;
• niedobór snu;
• przewlekłe zmęczenie i wyczerpanie;
• niewłaściwy sposób odżywiania (niedobór witamin, brak w diecie warzyw i owoców, nadmiar przetworzonej żywności i fast foodów);
• przyjmowanie zbyt małej ilości płynów (odwodnienie organizmu);
• niewłaściwą pielęgnację skóry lub jej brak;
• częste przebywanie w klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach;
• brak ruchu i siedzący tryb życia;
• promieniowanie ultrafioletowe – częstą ekspozycję na słońce bez ochrony przeciwsłonecznej (szczególnie u osób o jasnej karnacji);
• zbyt rzadkie przebywanie na świeżym powietrzu;
• zbyt częstą ekspozycję na wiatr i mróz bez zapewnienia skórze odpowiedniej ochrony;
• nadmiar alkoholu;
• nałogowe palenie papierosów.

Rozwiązanie problemu

Jeżeli naskórek nie regeneruje się samoistnie, należy go pobudzić, wykonując jeden z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, np. peelingi medyczne, karboksyterapię, HIFU lub radiofrekwencję mikroigłową . Niezwykle skuteczny jest zabieg CGF polegający na podaniu własnych komórek macierzystych CD34+ i czynników wzrostu zawieszonych w żelu uzyskanym z białek krwi pobranej od pacjenta. Czynniki wzrostu uwalniane są w sposób kontrolowany przez dłuższy czas, co zwiększa skuteczność procesów regeneracyjnych skóry. Aby wspomóc działanie zabiegów, należy przestać palić papierosy, ograniczyć picie alkoholu i zmienić sposób odżywiania się, wprowadzając do diety więcej warzyw i owoców. Istotne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów (około 1,5–2 litrów wody dziennie) i częste przebywanie na świeżym powietrzu. Nie można również zapominać o odpowiedniej pielęgnacji i ochronie skóry przed promieniowaniem słonecznym, zimnem i zbyt silnym wiatrem. Ponadto zalecane jest prowadzenie higienicznego trybu życiu, unikanie nadmiernego stresu i zwiększenie aktywności fizycznej. Rozświetlona cera będąca efektem odbijania się światła od gładkiej powierzchni skóry odmładza i przyciąga wzrok, dlatego też warto zadbać o jej regenerację i odpowiednie odżywienie.

Zabiegi medycyny estetycznej w Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku wykonywane są przez lekarzy medycyny estetycznej – dr. n. med. Agnieszkę Szymańską i lek. Agnieszkę Borysiewicz.

?

  Skontaktuj się z nami   

ul. A. Mickiewicza 7 lok. 10

tel. 694 735 555

?
Korzystaj z usług A&A z MediRaty