fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie rozstępów

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania rozstępów. 

Usuwanie rozstępów to sposób na uszkodzenia włókien kolagenowych skóry. Rozstępy szpecą ciało i często wywołują dyskomfort. Ich powstawanie jest związane z zaburzeniem funkcjonowania fibroblastów, komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny. Białka te nadają skórze elastyczność, sprężystość i napięcie dzięki włóknom tworzącym uporządkowaną sieć. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej w kilku etapach. Gdy włókna kolagenowe ulegają zerwaniu, na skórze powstają mało estetyczne wrzecionowate pasma. Na początku dochodzi do obrzęku w skórze właściwej, miejscowego stanu zapalnego wokół zmian, a także rozszerzenia naczyń krwionośnych i nacieków limfocytów wokół światła naczynia. Z czasem rozstępy częściowo zanikają, wydłużają się i poszerzają, zmieniając kolor na ciemniejszy. W końcowej fazie natomiast stopniowo bledną, zmniejszają się i przybierają postać nieregularnych linii. Tygrysie paski w niekorzystny sposób wpływają na wygląd i strukturę skóry, pozostawiając trwałe i trudne do usunięcia ślady. Pojawieniu się rozstępów może towarzyszyć delikatny świąd i pieczenie.

Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania rozstępów?

Nieestetyczne wrzecionowate zmiany skórne w postaci rozstępów występują u około 70 proc. dorastających dziewcząt i aż 90 proc. kobiet w okresie ciąży. Pojawiają się również u niespełna 40 proc. chłopców w okresie dojrzewania. 

Jak wyglądają rozstępy?

Usuwanie rozstępów dotyczy zmian, które swoim wyglądem z początku przypominają bliznę (sino-bordowe pręgi otoczone zdrową skórą), zaś w obrazie histopatologicznym wykazują również wiele jej cech. Stare rozstępy natomiast mają cielisty kolor i czasami są niemal niewidoczne. Zarówno u dziewcząt, jak i kobiet w ciąży najczęściej powstają na brzuchu, udach, biodrach i piersiach, natomiast u osób uprawiających intensywnie sporty siłowe głównie na klatce piersiowej, barkach, jak również na wewnętrznej stronie ramion i ud. W miejscach dotkniętych rozstępami skóra staje się wiotka i cienka, ponieważ nie jest już podtrzymywana przez zdrową siatkę włókien kolagenowych. Z reguły rozstępy mają szerokość kilku milimetrów, chociaż czasami są grube jak ludzki palec i głębokie aż na centymetr. Niekiedy zdarza się również, że w miejscu rozstępów zaczyna dochodzić do bliznowacenia tkanek. Wówczas przerośnięte blizny wystają ponad powierzchnię skóry, tworząc nie wgłębienia, ale wypukłe prążki. W obrębie zmian skóra nie ma gruczołów łojowych i potowych oraz mieszków włosowych.

W jakich rodzajach rozstępów stosujemy zabieg usuwania rozstępów?

Wyróżnia się dwie fazy rozwoju rozstępów, które sprawiają, że rozstępy dzielimy na dwa rodzaje:

  • faza I – faza zapalna, która trwa kilka miesięcy. Rozstępy dopiero zaczynają powstawać i mają sino-czerwone zabarwienie z powodu prześwitujących przez nie drobnych naczyń krwionośnych. Przybierają postać nieregularnych, podłużnych prążków ułożonych prostopadle do kierunku rozciągania się skóry. W tej fazie szanse na likwidację rozstępów za pomocą zabiegów medycyny estetycznej są największe;
  • faza II – faza zanikowa, podczas której rozstępy stopniowo bledną i stają się mniej widoczne (ich zabarwienie jest zbliżone do koloru otaczającej je skóry). Włókna kolagenu i elastyny podejmują jeszcze próbę regeneracji, ale pomimo procesu blaknięcia na skórze pozostają widoczne białe lub perłowe prążki. Jeśli są głębokie, mogą być wyczuwalne przy dotyku. Przywrócenie pożądanego stanu skóry jest trudne i dlatego wymaga większej ilości zabiegów.

Przyczyny powstawania rozstępów:

Usuwanie rozstępów to zabieg rozwiązujący problem rozstępów, którego powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:

  • nadmierne rozciąganie skóry przekraczające jej elastyczność, np. podczas ciąży, intensywnego wzrostu lub nagłego i dużego przyrostu masy ciała;
  • okres dojrzewania;
  • menopauza;
  • zaburzenia hormonalne powodujące dysfunkcję fibroblastów, tj. komórek odpowiedzialnych za produkcję elastyny i włókien kolagenowych, w wyniku czego dochodzi do zmniejszenia wytrzymałości i elastyczności skóry;
  • długotrwały wpływ kortyzolu – hormonu stresu;
  • częste stosowanie niskokalorycznej diety ubogiej w składniki odżywcze, przede wszystkim w cynk;
  • niedobór mikro- i makroelementów;
  • choroby endokrynologiczne – nadczynność nadnerczy, zespół i choroba Cushinga;
  • przyjmowanie sterydów (np. przez kulturystów);
  • długotrwałe stosowanie steroidowych leków przeciwzapalnych;
  • predyspozycje genetyczne. 

Zapobieganie powstawaniu rozstępów – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania rozstępów?

Zapobieganiu rozstępom sprzyja dbałość o utrzymywanie prawidłowej masy ciała, a więc przestrzeganie odpowiedniej diety, jak również aktywności fizycznej. Ponadto regularne ćwiczenia i masaże ujędrniają skórę, wzmacniając ją przed uszkodzeniami wywołanymi gwałtownym rozciąganiem. Działaniom tym powinno towarzyszyć właściwe nawadnianie organizmu.

W jaki sposób można usunąć rozstępy?

Najlepiej rozpocząć terapię w pierwszej fazie, gdy rozstępy dopiero zaczynają się tworzyć. Jednym z zabiegów jest laseroterapia z użyciem lasera CO2. Jako zabieg frakcyjny ablacyjny powoduje on punktowe uszkodzenia skóry, stymulując ją w ten sposób do intensywnej syntezy kolagenu. Radiofrekwencja mikroigłowa pozwala leczyć zarówno nowe, jak i stare rozstępy, czyli te, które mają już jasny kolor. Nakłuwanie skóry mikroigłami powoduje mechaniczne uszkodzenie tkanek, w wyniku czego dochodzi do pobudzenia naturalnych procesów regeneracyjnych. Natomiast podgrzanie skóry za pomocą fali radiowej stymuluje jej odnowę. Na skuteczność terapii mają również wpływ uwarunkowania genetyczne pacjenta, jego wiek i sposób odżywiania się. Z kolei biostymulatory w postaci fibryny, osocza, atelokolagenu czy też Rh kolagenu umożliwiają silną stymulację tkanek i syntezę nowego kolagenu. Karboksyterapia dodatkowo powoduje lepsze unaczynienie, a więc dotlenienie i odżywienie okolicy zabiegowej oraz pobudza regenerację zmienionej chorobowo skóry. 

Ryzyko nawrotu rozstępów po zabiegu usuwania rozstępów:

Usuwanie rozstępów sprawia, że skóra wzmacnia się, staje się pogrubiona i elastyczna. Dzięki temu ryzyko powstania nowych rozstępów zmniejsza się. Jeśli natomiast istniejące rozstępy zostaną zredukowane, to efekty zabiegów na tych zmianach mają charakter trwały.

Polecane zabiegi usuwania rozstępów:

usuwanie-rozstepow

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.