fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Usuwanie przebarwień

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której wykonuje się zabieg usuwania przebarwień.

Usuwanie przebarwień to sposób na zmiany powstałe wskutek nagromadzenia melaniny. Zmiany te powstają, gdy melanocyty działają nieprawidłowo. Może być ich zbyt dużo w niektórych miejscach bądź też są za bardzo aktywne, produkując za dużo barwnika. Większość przebarwień ma charakter nabyty. Zazwyczaj pojawiają się w miejscach najczęściej wystawianych na słońce, czyli na twarzy, dekolcie, ramionach, przedramionach, dłoniach i łydkach. Zmiany barwnikowe ciemnieją pod wpływem światła słonecznego, a w przypadku piegów i plam soczewicowatych ich ilość znacznie wzrasta.

Jak często występują wskazania do zabiegu usuwania przebarwień?

Przebarwienia stanowią powszechny problem estetyczny, to znaczy stwierdza się je u blisko 50 proc. osób po 30 roku życia. Szczególny rodzaj przebarwień, jakim są zaburzenia barwnikowe o podłożu hormonalnym, występuje u 30 proc. kobiet po 30. r.ż, natomiast po 50 r.ż. – aż u 90 proc. pacjentek. 

Jak wyglądają przebarwienia?

Usuwanie przebarwień to zabieg, który dotyczy płaskich zmian pigmentacyjnych o różnej wielkości i kształcie. Mają one nieregularne zarysy i są niewyczuwalne przy dotyku, a od otaczającej skóry różnią się wyłącznie zabarwieniem. Plamy na twarzy mogą przybierać różne kolory – żółtawy, jasnobrązowy, a także ciemnobrunatny. Zmianom tym nie towarzyszy zaczerwienienie ani złuszczanie w ich obrębie. 

W jakich rodzajach przebarwień stosujemy zabieg usuwania przebarwień?

Podział przebarwień ze względu na pochodzenie zmian:

  • wewnątrzpochodne
    • ostuda (melasma) – nieregularne, ciemne plamy o niejednolitym zabarwieniu umiejscowione na czole, brodzie, policzkach lub nad górną wargą, o podłożu hormonalnym (zaburzenia poziomu estrogenów i progesteronu). Występują u kobiet;
    • piegi;
    • plamy soczewicowate – w kolorach od żółtobrunatnego po ciemnobrązowy. Mają na ogół okrągły lub owalny kształt i są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry. Pojawiają się przeważnie u starszych osób na grzbiecie dłoni, twarzy, szyi, dekolcie, a także przedramionach i podudziach. Mają nieodwracalny charakter;
  • zewnątrzpochodne
    • posłonecznie – powstają pod wpływem promieniowania słonecznego;
    • przebarwienia pozapalne i pourazowe – w miejscach po zmianach trądzikowych, wysypkach, oparzeniach słonecznych lub urazach skórnych. Zazwyczaj ustępują samoistnie, ale dopiero po dłuższym czasie;
    • odczyny fototoksyczne – powstają z powodu ekspozycji skóry na promieniowanie ultrafioletowe po kontakcie z substancjami fotouczulającymi, np. niektórymi lekami przeciwzapalnymi (salicylany), a także przeciwbakteryjnymi (tetracykliny czy sulfonamidy). Odczyn fototoksyczny może pojawić się również pod wpływem olejków eterycznych (bergamotowy i cytrusowy) będących składnikiem perfum czy też po spożyciu niektórych roślin, np. kopru, selera lub dziurawca.

Natomiast w zależności od głębokości umiejscowienia barwnika wyróżnia się przebarwienia:

  • naskórkowe;
  • skórne;
  • skórno-naskórkowe. 

Przyczyny powstawania przebarwień:

Usuwanie przebarwień to zabieg rozwiązujący problem zmian pigmentacyjnych, którego powstawanie jest warunkowane przez różne czynniki ryzyka:

  • predyspozycje genetyczne;
  • starzenie się skóry;
  • promieniowanie ultrafioletowe;
  • ciąża;
  • zaburzenia miesiączkowania;
  • menopauza;
  • stany zapalne przydatków (zapalenie jajników i jajowodów);
  • zaburzenia hormonalne związane z chorobami tarczycy i nadnerczy;
  • zaburzenia wydzielania hormonu MSH (melanotropina, która pobudza syntezę i odkładanie melaniny w komórkach skóry);
  • doustna antykoncepcja hormonalna;
  • trądzik i zmiany zapalne skóry;
  • alergie skórne;
  • działanie metali ciężkich na skórę;
  • schorzenia wątroby;
  • wyniszczenie organizmu;
  • stosowanie ziół i ziołowych naparów, zwłaszcza z dziurawca;
  • niedobory witaminy D, a także niektórych jonów i białek;
  • stosowanie kosmetyków zawierających substancje światłouczulające (np. olejek bergamotowy);
  • przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych, przeciwwirusowych czy przeciwarytmicznych. 

Zapobieganie powstawaniu przebarwień – jak opóźnić konieczność zabiegu usuwania przebarwień?

Można mieć wpływ na powstawanie przebarwień wywołanych przez czynniki zewnętrzne. Przebarwieniom posłonecznym zapobiegamy, stosując kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi, a także unikając opalania się. Natomiast przebarwienia pozapalne i pourazowe nie powstaną, jeśli będzie się unikać wyciskania i rozdrapywania zmian skórnych. Profilaktyka przebarwień to także ograniczanie ekspozycji na słońce po wcześniejszym stosowaniu substancji światłouczulających.

W jaki sposób można usunąć przebarwienia?

Przebarwienia można usuwać na różne sposoby, których dobór zależy przede wszystkim od przyczyn i głębokości, na jakiej znajdują się w skórze złogi barwnika. Dużą skuteczność wykazują zabiegi z użyciem lasera nieablacyjnego, który trwale niszczy melaninę. W tym celu stosujemy laser aleksandrytowy. Nieco subtelniejszy efekt otrzymujemy, stosując nieablacyjne fotoodmładzanie laserowe. Alternatywę stanowi użycie lasera CO2, który jako laser frakcyjny ablacyjny powoduje punktowe uszkodzenia skóry, stymulujące jej szybką regenerację, także w postaci redukcji przebarwień. Polecane są również peelingi chemiczne, wykorzystujące m.in. witaminę C i retinol. Po ich zastosowaniu obserwujemy rozjaśnienie skóry i wyrównanie jej kolorytu. Ponadto efekt zmniejszenia widoczności zmian pigmentacyjnych dają także inne zabiegi kosmetologiczne: mezoterapia mikroigłowa czy też mikrodermabrazja diamentowa. 

Ryzyko nawrotu przebarwień po zabiegu usuwania przebarwień:

Usuwanie przebarwień jest procesem przeprowadzanym na różnego rodzaju zaburzeniach pigmentacyjnych. Zazwyczaj ryzyko nawrotu przebarwień jest duże po kolejnych sezonach letnich, wiążących się z ponowną ekspozycją ma promieniowanie UV, ale także na skutek utrzymywania się zaburzeń hormonalnych. Natomiast usunięcie przebarwień pozapalnych ma zazwyczaj charakter trwały. 

Polecane zabiegi usuwania przebarwień:

usuwanie-przebarwien

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.