fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie migreny

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której leczy się migrenę.

Leczenie migreny to sposób na silne nawracające bóle głowy. Migrena jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób układu nerwowego. Należy do samoistnych bólów głowy – powoduje uciążliwe bóle głowy, jednak nie każdy ból głowy oznacza migrenę. Mimo że migrena nie zagraża życiu, to zwiększa ryzyko wystąpienia takich problemów zdrowotnych, jak schorzenia naczyniowe, nadciśnienie tętnicze lub udar mózgu. Choroba wciąż stanowi poważne wyzwanie dla medycyny ze względu na częstotliwość występowania i skalę bólu migrenowego, który paraliżuje życie pacjenta. Upośledza jakość życia, odbiera radość i bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie, uniemożliwiając wykonywanie nie tylko pracy zawodowej, ale nawet podstawowych obowiązków domowych. Migrena komplikuje karierę zawodową oraz  negatywnie wpływa na życie rodzinne i kontakty społeczne.

Jak często występują wskazania do leczenia migreny?

Na migrenę choruje więcej kobiet niż mężczyzn – szacuje się, że z powodu tej choroby może cierpieć nawet 20 proc. populacji. Choroba zaczyna się już w dzieciństwie (około 4–5 proc. dzieci w wieku poniżej 12. roku życia miewa migreny). U chłopców pojawia się wcześniej, z kolei u dziewcząt nasilenie występowania migren przypada na okres dojrzewania. Najczęściej dotyka osób w średnim wieku, w okresie ich największej aktywności życiowej, rodzinnej i zawodowej. Zazwyczaj choroba dopada osoby w pełni sił, które są aktywne, dynamiczne i ambitne. Najczęściej migrena trwa przez całe życie pacjenta z okresami zaostrzeń i remisji, choć niekiedy ustaje w okresie ciąży. W wyniku menopauzy i postępującego starzenia organizmu choroba ustępuje w większości przypadków zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Ocenia się, że z powodu migreny cierpi zaledwie 5 proc. osób powyżej 70. roku życia. 

Jakie są objawy migreny?

Leczenie migreny dotyczy choroby o charakterystycznych objawach. Ból ma charakter napadowy i zazwyczaj zaczyna się po jednej stronie czaszki. Migrenowy ból głowy to najbardziej symptomatyczny i dotkliwy objaw migreny. Jest nie tylko bardzo silny, ale też i przewlekły. Może pojawiać się w cyklach co kilkanaście minut lub trwać nieprzerwanie przez kilka-kilkanaście godzin, a niekiedy nawet przez kilka dni. Napady bólu migrenowego mają charakter epizodyczny i nawracający; przerwy pomiędzy nimi wynoszą od kilku dni do kilku miesięcy. Jednak u około 3 proc. pacjentów choroba może przybrać postać przewlekłą i trwać nieprzerwanie przez co najmniej 15 dni w miesiącu. Do zwiastunów migreny zalicza się mroczki przed oczyma, uczucie pulsowania w głowie, nudności i zaburzenia łaknienia, a także nadwrażliwość na zapachy i hałas. Pacjentowi dokucza ogólne złe samopoczucie, rozdrażnienie i światłowstręt. Często towarzyszą jej również zaburzenia nastroju oraz objawy lękowe i depresyjne. Ból nasila się pod wpływem emocji lub wysiłku. 

Jakie są rodzaje migreny?

Leczenie migreny stosujemy w różnych jej odmianach. Migrenę dzieli się na:

  • migrenę bez aury – najczęściej spotykana postać migreny (występuje u około 75–80 proc. osób cierpiących na tę chorobę); zazwyczaj trwa od 4 do 72 godzin.
  • migrenę z towarzyszącą jej aurą – dotyczy około 15 proc. ogółu chorych na migrenę.
  • migrenę okoporaźną – bóle głowy są skojarzone z częściowym lub całkowitym porażeniem mięśni okoruchowych;
  • migrenę siatkówkową (potocznie nazywaną migreną oczną) – występuje dość rzadko i zazwyczaj trwa nie dłużej niż godzinę;
  • dziecięce zespoły okresowe (nazywane ekwiwalentami migreny) – występuje u nieco starszych dzieci; objawia się bólami brzucha w okolicy pępkowej, towarzyszy im brak apetytu i wymioty oraz łagodne napadowe zawroty głowy wieku dziecięcego;
  • migrenę powikłaną lub migrenowy zawał mózgu – objawy aury utrzymują się przez tydzień, a nawet dłużej;
  • migrenę prawdopodobną i zaburzenia migrenowe, które nie spełniają powyższych kryteriów – ilość napadów bólowych jest mniejsza niż wynika to z kryteriów, jednak pozostałe cechy migreny są spełnione. 

Czynniki ryzyka migreny:

Leczenie migreny to rozwiązanie problemu nawracających bólów głowy. Tymczasem pojawienie się tej choroby zależy od wielu czynników ryzyka:

  • nadmierne wydzielanie serotoniny (neuroprzekaźnik ten zapewnia odpowiednie napięcie naczyń krwionośnych w mózgu; migrenowy ból głowy pojawia się, gdy dochodzi do gwałtownego skurczu, a następnie rozkurczenia naczyń krwionośnych);
  • nieprawidłowe działanie kanałów potasowych, co powoduje rozprzestrzeniające się pobudzenie komórek nerwowych i wystąpienie objawów bólowych;
  • czynniki genetyczne (u blisko 70 proc. pacjentów odnotowuje się przypadki migreny w rodzinie);
  • wszelkiego rodzaju urazy głowy, szyi i ośrodkowego układu nerwowego (po wypadkach i zabiegach chirurgicznych, po wykonaniu znieczulenia nadoponowego);
  • nagły spadek stężenia glukozy we krwi;
  • wahania hormonów, zwłaszcza estrogenu, podczas miesiączki, w okresie ciąży lub menopauzy;
  • przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych;
  • hormonalna terapia zastępcza;
  • niektóre produkty żywnościowe, np. marynaty, cebula, cytrusy, pomidory, mleko krowie, ser pleśniowy, mąka pszenna, potrawy z dużą zawartością soli i tłuszczu, wyroby wysoce przetworzone, czerwone wytrawne wino i kawa;
  • przewlekły stres, stresujący tryb życia, silne emocje, zmiany nastroju;
  • brak odpowiedniej ilości snu, kłopoty z zasypianiem, nieregularne kładzenie się spać;
  • zmiany pogody lub klimatu, wahania ciśnienia atmosferycznego;
  • niektóre zapachy, np. perfum, farby lub nawet odzieży z second-handu;
  • schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa i niewłaściwe ułożenie głowy w czasie snu. 

Zapobieganie powstawaniu migreny – jak opóźnić konieczność leczenia migreny?

Ogromną rolę w leczeniu migreny odgrywa identyfikacja i wyeliminowanie czynników prowokujących występowanie napadów, o ile uda się je zdiagnozować. 

W jaki sposób można leczyć migrenę?

Atak migreny może przebiegać za każdym razem zupełnie inaczej, nawet u tego samego pacjenta, dlatego też leczenie powinno być indywidualnie dobrane na podstawie rodzaju i nasilenia napadów choroby. Z pomocą przychodzi toksyna botulinowa, którą traktuje się w tym przypadku jako lek przeciwbólowy o przedłużonym działaniu. Toksyna rozluźnia mięśnie, w wyniku czego przerwany zostaje proces przekazywania do mózgu informacji o bólu. Pierwsze efekty zauważalne są już po tygodniu od wykonania zabiegu, natomiast blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez okres 4–6 miesięcy. Zabieg należy powtarzać raz na kilka miesięcy w zależności od potrzeb. 

Ryzyko nawrotu migreny po leczeniu:

Migrena jest nieuleczalna – nie można jej całkowicie wyleczyć. Jednak już po pierwszym zabiegu z użyciem toksyny botulinowej ataki migreny utrzymują się znacznie krócej. Mogą również zdecydowanie się zmniejszyć bądź też nawracać dużo rzadziej. 

Polecane zabiegi w leczeniu migreny:

leczenie-migreny

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.