fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie łupieżu

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której rozwiązuje się problem łupieżu tłustego i suchego (łuszcząca się skóra głowy, białe płatki na włosach, nadmierna keratynizacja naskórka skóry owłosionej głowy, łupież na głowie).

Specjalnie dobrane zabiegi trychologiczne redukują łupież tłusty i suchy, powstający na skutek nieprawidłowego funkcjonowania skóry owłosionej głowy.

Łupież (łac. pityriasis capillitii), choroba skóry głowy polegająca na łuszczeniu się naskórka, to często spotykana i krępująca przypadłość – dotyczy ponad 40 proc. populacji na świecie, bez względu na płeć i kolor skóry. Mimo że występuje równie często u obu płci, to jednak w przypadku mężczyzn jest zazwyczaj dużo bardziej dokuczliwa. Łupież niezwykle rzadko dotyka małych dzieci, natomiast stosunkowo często pojawia się u nastolatek w okresie dojrzewania i kobiet zbliżających się do menopauzy. Jest to schorzenie sezonowe – objawy nasilają się w okresie jesiennym i zimowym na skutek gwałtownego obniżenia się temperatury. Skóra broni się, wydzielając większą ilość ochronnego łoju (sebum), który powoduje przetłuszczenie skóry głowy, co z kolei prowadzi do powstania doskonałego podłoża do rozwoju drobnoustrojów i grzybów. Zjawisko to nasila się pod wpływem przesuszonego powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami i noszenia czapek, które ogranicza dostęp świeżego powietrza do skóry głowy. Lekka postać łupieżu, czyli tzw. suchy łupież, objawia się złuszczonym naskórkiem w postaci niewielkich, białych płatków, które łatwo odrywają się od skóry głowy. W bardziej zaawansowanej odmianie choroby tworzą się grube, tłuste łuski w żółtawym kolorze – powstają z nich mocno przylegające do podłoża strupy. Skóra jest zaczerwieniona i mocno swędzi; widać na niej stany zapalne w postaci sączących się zmian. Włosy przetłuszczają się bardzo szybko i wymagają codziennego mycia. Zaawansowanej odmiany łupieżu nie da się wyleczyć preparatami dostępnymi bez recepty. Nieleczona choroba może doprowadzić do przedwczesnego łojotokowego wyłysienia pomiędzy 20. a 30. rokiem życia.
Istnieje kilka przyczyn powodujących występowanie łupieżu. Pierwszą z nich są zaburzenia procesu odnowy i złuszczania naskórka, który trwa miesiąc, jeśli skóra jest zdrowa. Komórki znajdujące się w najniższej warstwie naskórka dzielą się i przesuwają w kierunku zewnętrznej powierzchni, tracąc po drodze jądra komórkowe. Tam powoli wysychają, stają się płaskie i złuszczają się w sposób niewidoczny dla oczu. W przypadku łupieżu proces ten skraca się do zaledwie tygodnia. Przyśpieszony proces odnowy i złuszczania naskórka powoduje zmianę budowy komórek, które zachowują swoje jądro aż do samego końca. Komórki warstwy podstawnej dzielą się szybciej niż zwykle i przemieszczają w większych ilościach do wierzchniej warstwy naskórka. Oprócz zwiększonego złuszczania naskórka kolejną przyczyną łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry jest drożdżopodobny grzyb Pityrosporum ovale (inaczej: Malassezia furfur). Ten mikroskopijny grzyb żyje na powierzchni skóry głowy u każdego człowieka, jednak dolegliwości związane z łupieżem wywołuje dopiero wtedy, gdy zostaną stworzone do tego sprzyjające warunki, takie jak: wysoka temperatura i wilgotność powietrza, łojotok, nadmierna potliwość, a także obniżona odporność. Dużą rolę w powstawaniu łupieżu odgrywają również skłonności genetyczne, zaburzenia bariery naskórkowej i nieprawidłowa gospodarka hormonalna (hormony są odpowiedzialne za produkcję łoju). Ponadto rozwojowi łupieżu sprzyjają takie czynniki, jak: przewlekły stres, nadużywanie alkoholu, nadmierne pocenie się oraz zbyt częste stosowanie szamponów przeciwłupieżowych i niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Zbyt częste mycie może naruszyć równowagę kwasowo-zasadową skóry i spowodować jej nadmierne wysuszenie, a zbyt rzadkie doprowadzić do gromadzenia się łoju i namnażania mikroorganizmów, co stwarza dogodne warunki do rozwoju łupieżu.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje łupieżu:

  • łupież tłusty – jeśli skóra wykazuje tendencję do przetłuszczania się, kolonie grzybów drożdżopodobnych Pityrosporum ovale szybko rosną, ponieważ żywią się łojem produkowanym przez gruczoły, a tłuszcz z kolei tworzy dogodne dla drożdżaków środowisko beztlenowe. W tak sprzyjających warunkach udział populacji Pityrosporum ovale wśród innych drobnoustrojów znajdujących się na skórze głowy wzrasta z 45 do 75 procent. Większa ilość grzybów oznacza więcej substancji będących produktem ich rozpadu, co wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego. Łupieżowi tłustemu zawsze towarzyszy zaczerwienienie i uporczywe swędzenie, po którym dochodzi do złuszczenia naskórka w postaci żółtawych płatków. Choć mocno przylegają do skóry głowy, z czasem jednak odrywają się i opadają na ubranie, tworząc nieestetyczny widok. Tłusty łupież jest zaraźliwy – powodujący go grzyb może zostać przeniesiony za pomocą szczotki do włosów lub grzebienia.
  • łupież suchy (inaczej zwykły lub biały) – występuje u osób, które nie mają łojotoku, ale ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa na grzyby Pityrosporum ovale (nawet niewielkie ilości tego drożdżaka wywołują stan zapalny). Łupież zwykły obejmuje przeważnie owłosioną skórę głowy, ale może pojawić się również na brwiach, brodzie, wzgórku łonowym i pod pachami. Występuje na skórze w postaci białych, dobrze odgraniczonych ognisk, które najczęściej są umiejscowione na twarzy i kończynach. Łupież suchy sprawia, że włosy stają się bardziej suche i łamliwe, ale nie wypadają w zwiększonych ilościach. Zwiększony łojotok natomiast może z czasem doprowadzić do przekształcenia łupieżu suchego w łupież tłusty oraz powstania żółtych strupów i objawów stanu zapalnego, który jest przyczyną trwałego łysienia.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia łupieżu?

  • inwazja drożdżopodobnych grzybów Pityrosporum ovale;
  • niewłaściwa pielęgnacja i niedostateczna higiena skóry głowy – zbyt rzadkie mycie włosów (gromadzenie się łoju i martwych komórek skóry na głowie);
  • zbyt częste stosowanie preparatów do stylizacji włosów;
  • nadwrażliwość na składniki znajdujące się w kosmetykach i preparatach pielęgnacyjnych, w tym w farbach do włosów;
  • wiek (łupież rzadziej występuje u dzieci i osób starszych);
  • płeć (mężczyźni częściej mają problem z łupieżem – najprawdopodobniej w wyniku działania męskich hormonów i większych ilości sebum wydzielanych przez ciała mężczyzn);
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy;
  • łuszczyca skóry głowy;
  • egzema;
  • przesuszenie włosów i skóry głowy (szczególnie zimą, gdy powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach jest wysuszone);
  • podrażnienie skóry głowy;
  • zakłócenia flory bakteryjnej skóry głowy;
  • przewlekły stres;
  • zanieczyszczenie powietrza;
  • niewłaściwa dieta (nadmiar cukru, pożywienie ubogie w cynk, witaminy z grupy B i odpowiednie kwasy tłuszczowe);
  • niektóre choroby (zwiększona podatność na występowanie łupieżu u dorosłych cierpiących np. na choroby neurologiczne, tak samo jak u pacjentów po zawale serca i udarze mózgu);
  • zmiany hormonalne;
  • osłabienie układu immunologicznego.

W jaki sposób można pozbyć się łupieżu?

Nieleczony łupież może prowadzić do rozwoju innych schorzeń skóry głowy, dlatego też warto zająć się jego leczeniem, gdy tylko się pojawi. Mimo że jest to przewlekła choroba skóry, można ją wyleczyć. Warto jednak pamiętać, że w przypadku skłonności do tego schorzenia zawsze należy się liczyć z możliwością jego nawrotu. Podstawą skutecznego leczenia łupieżu jest określenie w pierwszej kolejności rozmiaru problemu i obszarów dotkniętych schorzeniem. W tym celu należy wykonać trychologiczne badanie skóry głowy i włosów. Dalsze postępowanie polega na zastosowaniu zabiegów trychologicznych dedykowanych problemowi łupieżu. W przypadku, gdy u podłoża zmian leżą zmiany endokrynologiczne, zalecane jest leczenie hormonalne.

W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku stosuje się następujące zabiegi:

  • zabieg d’Arsonval z infuzją tlenową (infuzja tlenowa na łupież, leczenie łupieżu infuzją tlenową);
  • zabieg d’Arsonval z karboksyterapią (karboksyterapia na skórę głowy, ograniczenie łupieżu karboksyterapią);
  • zabieg d’Arsonval z mezoterapią mikroigłową (mezoterapia mikroigłowa skóry głowy, zwalczanie łupieżu mezoterapią mikroigłową).
leczenie-lupiezu

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.