fbpx

Klinika A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku

Leczenie grzybicy paznokci

A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku jest Kliniką, w której leczy się grzybicę paznokci.

Leczenie grzybicy paznokci to sposób na grzybicze zakażenie paznokci rąk i stóp. Infekcja ta zazwyczaj jest wywoływana przez dermatofity. Infekcje grzybami dermatofitowymi to 70 proc. przypadków grzybicy paznokci. Rzadziej stwierdza się grzyby z rodzaju Candida (drożdżaki) bądź też pleśniowce. Coraz częściej notuje się przypadki zakażeń innymi grzybami niż dermatofity i drożdżaki (np. Fusarium spp., Scopulariopsis brevicaulis czy też Aspergillus spp.). W niektórych krajach te ostatnie odpowiadają za około 15 proc. przypadków grzybicy paznokci. Grzybica częściej atakuje paznokcie u stóp niż dłoni. Ponadto może występować tylko na jednym paznokciu, a także przenieść się na sąsiednie. Na ogół grzybicze zakażenie dotyczy pierwszego i piątego palca stopy – prawdopodobnie dlatego, że właśnie do tych palców buty przylegają najszczelniej. Grzyby będące przyczyną grzybicy stóp mogą dostać się pod skórę i do paznokcia, jeśli jest uszkodzony w wyniku skaleczenia, zbyt krótkiego obcięcia lub też niewłaściwej pielęgnacji. Nieleczona grzybica paznokci będzie się rozprzestrzeniała na kolejne palce.

Jak często występują wskazania do leczenia grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci (łac. onychomycosis) pojawia się często po zakażeniu grzybicą stóp, która występuje u 42 proc. ludzi. Sama zaś grzybica paznokci dotyka 21 proc. populacji. Najczęściej występuje u mężczyzn (oprócz kandydozy) i starszych osób, a najrzadziej u dzieci. 

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci dotyczy choroby o charakterystycznych objawach. Jednak objawy grzybicy paznokci są bardzo różne. Zakażenie tym samym gatunkiem grzyba może bowiem powodować u dwóch różnych osób zupełnie inne zmiany na paznokciach. W dodatku u niektórych pacjentów choroba na początku przebiega bezobjawowo. Obserwuje się wtedy jedynie zwiększoną łamliwość, a tazkę nieznaczne przebarwienia na płytce paznokciowej. Dopiero po jakimś czasie pojawiają się charakterystyczne dla tej choroby przebarwienia, zgrubienia i łamliwość płytki paznokciowej. Na ogół pierwsze zmiany występują zwykle na wolnym brzegu (z przodu) paznokcia lub po jego bokach. Większy stopień zaawansowania grzybicy paznokci może dodatkowo wiązać się z problemami z aktywnością fizyczną, a nawet chodzeniem lub staniem. Skutkuje to wtedy parestezjami (drętwieniem), bólem, dyskomfortem i utratą sprawności fizycznej.

Do typowych zmian w obrębie paznokci w przebiegu choroby zalicza się:

  • przebarwienia (paznokcie mogą mieć biały, żółty, brązowy, zielonkawy bądź też szary kolor);
  • matowienie paznokci, jak również utrata ich naturalnej przejrzystości;
  • łuszczenie i rozwarstwienie płytki paznokciowej;
  • wyraźnie zwiększona łamliwość paznokci;
  • bruzdy na płytce paznokciowej, a także wystrzępienie jej brzegów;
  • zgrubienie płytki paznokciowej jako objaw nadmiernego rogowacenia;
  • nieprzyjemny zapach stóp pomimo przestrzegania zasad higieny. 

Jakie są rodzaje grzybicy paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci stosujemy w różnych jej odmianach. Wyróżnia się różne typy grzybicy paznokci, takie jak:

  • grzybica podpaznokciowa – najczęściej spotykana odmiana choroby, która zaczyna się od zakażenia wolnego brzegu płytki paznokciowej bądź wałów okołopaznokciowych. Paznokieć rogowacieje i zaczyna odstawać od opuszki palca, a po jakimś czasie zmienia kolor na żółtawobrązowy;
  • grzybica powierzchowna – paznokieć ulega różnym zmianom. Na początku jest bielszy w porównaniu z innymi paznokciami i staje się bardziej kruchy, jednak z czasem pojawiają się na nim żółte plamy (zlewają się ze sobą, obejmując całą powierzchnię paznokcia);
  • drożdżyca paznokci – ten rodzaj grzybicy paznokci dotyczy nie tylko paznokci, ale także skóry wokół nich. Częściej występuje u kobiet niż mężczyzn. Dochodzi do powstania obrzęku i zaczerwienienia wału paznokciowego. Między nim a płytką paznokciową pojawia się ropa. Chorobie towarzyszy ból;
  • grzybica paznokci paluchów (największych palców stóp) – wywoływana jest przez pleśniowce i może mieć nieco odmienny charakter. Ta forma grzybicy paznokci występuje często u starszych osób i ma związek z zaburzeniami ukrwienia paznokcia (zaburzenia troficzne). Paznokcie paluchów stają się zgrubiałe i zniekształcone, przybierają żółtozielony kolor, zaś pod płytkami paznokciowymi występuje znaczne zgrubienie naskórka. 

Czynniki ryzyka:

Leczenie grzybicy paznokci to rozwiązanie problemu zakażenia grzybiczego paznokci rąk i stóp. Z reguły grzybica paznokci atakuje osłabione paznokcie, które mogą być osłabiane również poprzez stosowanie tipsów i lakierów do paznokci. Do zakażenia chorobą może ponadto dojść na basenie, w saunie, na skutek noszenia cudzych butów i skarpet, a także używania cudzych przyborów do manicure lub pedicure. Zatem pojawienie się tej choroby zależy od wielu czynników ryzyka:

  • niedokładne wycieranie stóp po ich umyciu;
  • noszenie skarpet, a także obuwia z tworzyw sztucznych;
  • nieprzewiewne obuwie (wilgotne i ciepłe środowisko to warunki sprzyjające rozwojowi grzybicy paznokci);
  • ucisk mechaniczny, np. ciasne obuwie;
  • nieprzestrzeganie zasad higieny przy zabiegach kosmetologicznych na paznokciach (niewysterylizowane narzędzia itp.);
  • otyłość;
  • przyjmowanie sterydów;
  • długotrwała antybiotykoterapia;
  • przewlekłe leczenie lekami immunosupresyjnymi po przeszczepach narządów;
  • chemioterapia;
  • choroby takie jak: cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne (choroba lub zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy) i żołądkowo-jelitowe, choroby układu immunologicznego, jak również układu krążenia. 

Zapobieganie:

Zapobieganie zachorowaniu na grzybicę paznokci polega na eliminacji czynników ryzyka rozwoju tego zakażenia. A zatem powinno się stale dbać o higienę rąk i stóp, dokładnie po myciu osuszając skórę, zwłaszcza między palcami. Powinno się też stosować przewiewne obuwie z naturalnych materiałów. Poza tym wolno korzystać tylko ze swojego obuwia, ręczników, a także akcesoriów do pielęgnacji paznokci. Oprócz tego nie należy chodzić boso w miejscach publicznych takich jak baseny, sauny, siłownie. Ważne też jest korzystanie z manicure i pedicure w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, w których używa się tylko jednorazowych bądź też wysterylizowanych narzędzi.

W jaki sposób można leczyć grzybicę paznokci?

Leczenie grzybicy paznokci laserem staje się coraz bardziej popularną metodą walki z tą chorobą. Stanowi doskonałe uzupełnienie długotrwałego tradycyjnego leczenia, ponieważ pozwala skutecznie pozbyć się problemu. Zazwyczaj same maści, plastry, jak również lakiery przeciwgrzybicze nie wpływają znacząco na poprawę stanu płytki paznokciowej, zaś wielomiesięczne kuracje lekami doustnymi obciążają nie tylko wątrobę, ale także cały organizm. Natomiast światło lasera neodymowo-yagowego przenika przez płytkę. Działa bakteriobójczo i grzybobójczo, a także pobudza procesy immunologiczne organizmu. Kompleksowe leczenie grzybicy paznokci jest złożone z kilku elementów jednocześnie. Składa się z laseroterapii, leczenia antybiotykiem doustnym po wcześniejszym badaniu mikrobiologicznym zeskrobin z chorej płytki paznokciowej, jak również właściwej pielęgnacji domowej. 

Ryzyko nawrotu grzybicy paznokci:

Ryzyko nawrotu zakażenia grzybiczego paznokci jest większe u osób obciążonych wywiadem chorób przewlekłych, u osób starszych, a także w przypadku niesprzyjających warunków środowiskowych. Jednakże właściwie przeprowadzone laserowe leczenie grzybicy paznokci niesie ze sobą mierne ryzyko ponownego rozwinięcia tej infekcji.

Polecane zabiegi:

leczenie-grzybicy-paznokci

Opinie

star star star star star

Dziewczyny! Nie idźcie, a biegnijcie na powiększanie ust do Doktor Szymańskiej. Efekt bardzo naturalny, coś czego od dawna potrzebowałam.

opinie Google
star star star star star

Polecam Klinikę. Miałam wypełniane bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki marionetki. Jestem zachwycona! Wszystko przebiegało w miłej atmosferze i praktycznie bezboleśnie. Pani doktor krok po kroku mówiła co będzie robiła, a po jasno przekazała zalecenia pozabiegowe. Świetna współpraca pomiędzy lekarzem, a asystentką. Obie zadbały o komfort i spokój – dość mocno się bałam. Twarz wygląda lepiej niż się spodziewałam. Za moim przykładem do kliniki poszła moja koleżanka z pracy na modelowanie policzków. Po zabiegu wygląda dużo lepiej, młodziej i promiennie. Sama też zdecyduje się na ten sam zabieg. Każdemu polecam doktor Szymańską! 

opinie Google
star star star star star

Najlepsza klinika w mieście, Panie doktor przemiłe z doświadczeniem, pełen profesjonalizm, sama klinika bardzo wysoki standard. Miałam usuwane znamiona na twarzy, szybko i bezboleśnie, a efekt świetny. Obsługa na recepcji przemiła i pyszna kawa 🙂 Polecam 🙂

opinie Google
star star star star star

Doktor Agnieszka Borysiewicz jest lekarzem o bardzo wysokich kwalifikacjach i empatii, która zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Mimo, że jestem trudnym pacjentem (chciałem po prostu przyjść dostać kwalifikację i przy kolejnej wizycie wykonać zabieg, więc nie chciałem rozmawiać o szczegółach), nalegała, aby bliżej przyjrzeć się mojemu problemowi. Przedstawiła mi szczegółowy plan działania i była wobec mnie bardzo cierpliwa. Zrobiłem liposukcję strzykawkową. Sam zabieg został wykonany bardzo sprawnie. O tej klinice mogę powiedzieć same dobre rzeczy i na pewno będę do niej wracać.

opinie Google
star star star star star

Najlepsza Klinika Medycyny Estetycznej w Białymstoku!!!
Miła atmosfera, dbałość o każdy detal. Czułem się zaopiekowany, bezpieczny i dobrze poinformowany. Plan zabiegowy opracowany po wnikliwej konsultacji – bezbłędny. Dr Szymańska – wspaniała. Efekty po zabiegach biostymulatorami i kwasem hialuronowym u mnie zauważalne, ale naturalne. Uwielbiam tu wracać. Klinika zdecydowanie wyróżnia się na mapie Białegostoku. Świetny wystrój, lokalizacja, a także kawka. Bardzo serdecznie polecam A&A!!! 😀

 

opinie Google
star star star star star

Wspaniała klinika! Zabieg przeprowadzony bardzo profesjonalnie, Pani Doktor Szymańska przemiła! Na pewno jeszcze tam wrócę.

opinie Google
star star star star star

Wszystkim potencjalnym pacjentom Kliniki mówię – TAK!
Pani doktor Borysiewicz zajęła się moimi bliznami – wykonywała mi zabiegi laseroterapii. Jeżeli macie jakiekolwiek obawy, pytania to pani doktor swoim profesjonalizmem i wiedzą odpowie precyzyjnie na każde. Jej cierpliwość i dobra energia sprawia, że chce się tam wracać. Efekty zauważyłem po pierwszym zabiegu.
CZYSTOŚĆ MIEJSCA 10/10
WYSTRÓJ KLINIKI 10/10
PODEJŚCIE DO PACJENTA 10/10
Pozdrawiam cały zespół.

opinie Google

W ramach strony internetowej wykorzystywane są pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz w celach analitycznych. Szczegóły znajdują się w Polityce cookies.