Co to takiego laser CO2?

Laser wykorzystujący promieniowanie o długości fali 10 600 nm, należący do laserów gazowych – to charakterystyka lasera CO2. Jest to urządzenie, które generuje bardzo skupioną wiązkę laserową i niezwykle wysokie wartości gęstości mocy. Dzięki temu zabiegi laseroterapii CO2 są znane ze swej precyzyjności i dużej siły działania. Laser CO2 należy do klasyki urządzeń wykorzystywanych w medycynie estetycznej. Jego działanie polega na wytworzeniu w sposób kontrolowany mikrouszkodzeń skóry, co stymuluje ją do regeneracji i daje efekt odmłodzenia. Po zabiegu potrzeba kilku dni na wygojenie się skóry, pacjent musi zmierzyć się z dyskomfortem, uczuciem ściągnięcia, pieczenia, obrzęku i zaczerwienienia skóry oraz złuszczania naskórka. Zastosowanie lasera CO2 w trybie frakcyjnym powoduje wyraźne odświeżenie i odmłodzenie skóry.

W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku rozwiązujemy następujące problemy:

  • blizny zanikowe;
  • przebarwienia;
  • rozszerzone pory;
  • skóra cienka, pergaminowa;
  • skóra szara, zmęczona;
  • utrata jędrności skóry;
  • utrata owalu twarzy;
  • zmarszczki.

Na czym polega resurfacing laserem CO2?

Laser CO2 posiada dwie głowice – frakcyjną i chirurgiczną. Głowica chirurgiczna jest szeroko stosowana w zabiegach chirurgicznych, polegających na usuwaniu zmian skórnych o różnej morfologii i pochodzeniu. Natomiast głowicą frakcyjną wykonujemy zabiegi stymulujące głęboką regenerację skóry. Laser „dziurkuje” skórę w równych odstępach (inaczej mówiąc, uszkadza ją punktowo) – jest to tzw. frakcjonowanie. Oznacza to, że nie cała powierzchnia zabiegowa, lecz jedynie jej część ulega uszkodzeniu. Tworzą się wtedy kolumny odparowanej tkanki (mówimy tu o efekcie ablacji, czyli zniszczenia). Światło lasera penetruje przez całą grubość naskórka aż do skóry właściwej, stąd efekt gruntownej przebudowy skóry i wzmożonej syntezy kolagenu. W przypadku pacjentów starszych lub z większą potrzebą regeneracji skóry zwykle wymagane jest przeprowadzenie 2-3 zabiegów. U osób młodych, chcących tylko odświeżyć skórę, zwykle wystarcza 1 zabieg.

Resurfacing laserem CO2 pozwala uzyskać poprawę jakości skóry. Na efekty zabiegu trzeba poczekać co najmniej 4 tygodnie, aż skóra ulegnie całkowitemu wygojeniu i regeneracji. Zmiany są jednak wyraźnie widoczne. Przede wszystkim redukcji ulegają objawy fotostarzenia się skóry – ulega ona wygładzeniu, zwiększa się jej napięcie, wypłycają się drobne zmarszczki. Także koloryt skóry wyrównuje się, dochodzi nawet do redukcji zmian rumieniowych i przebarwień. Następuje rozjaśnienie plam starczych i piegów. Zmniejsza się widoczność rozszerzonych porów. Skóra staje się gęstsza i wyraźnie młodsza. Laser CO2 sprawia także, że zmniejszają się blizny różnego pochodzenia – blizny pourazowe, blizny potrądzikowe i inne blizny zanikowe.

Resurfacing laserem CO2 jest zabiegiem, po którym wymaga jest kilkudniowa rekonwalescencja, wiążąca się z dyskomfortem pacjenta. Decydując się na zabieg, należy zaplanować kilka dni (zwykle do tygodnia) pobytu w domu. Po zabiegu laserowym skóra będzie zaczerwieniona, obrzęknięta, mocno napięta, bolesna i piekąca. Wynika to z uszkodzenia tkanek mającego charakter kontrolowanego oparzenia. Powierzchnia skóry przypomina wtedy skorupę, przy mocniejszych parametrach zabiegu może pojawić się podkrwawianie i wysięk. Ulgę przynoszą chłodne okłady, stosujemy kremy wspomagające regenerację skóry. Po kilku dniach zazwyczaj następuje złuszczanie naskórka i obszar zabiegowy stopniowo wygląda coraz lepiej. U niektórych pacjentów rumień może utrzymywać się dłużej, nawet do kilku tygodni. Zdarza się opryszczka (pamiętamy o profilaktyce zakażenia przed zabiegiem!) i nadkażenia bakteryjne. Innymi powikłaniami mogą być blizny i przebarwienia –osoby z tendencją do powstawania blizn przerostowych powinny unikać tego typu zabiegów.

 

W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku laseroterapię frakcjonującą ablacyjną stosujemy w okresie od jesieni do wczesnej wiosny. Wykonując zabiegi odmładzania za pomocą lasera CO2, nieraz łączymy je z osoczem lub fibryną bogatopłytkową. Preparat z krwi pacjenta nakładamy na twarz bezpośrednio po zabiegu. Takie połączenie metod zabiegowych wyraźnie skraca czas rekonwalescencji po zabiegu z laserem CO2 i redukuje dolegliwości pozabiegowe. Rekomendujemy także mezoterapię igłową z wymienionymi preparatami około 2 tygodnie po zabiegu. Finalnie uzyskujemy jeszcze lepsze rezultaty niż po samej laseroterapii.

Warto też dodać, że regenerację skóry za pomocą lasera frakcyjnego ablacyjnego CO2 można przeprowadzać na całym ciele, najczęściej poza twarzą wykonujemy ją na dłoniach, szyi, dekolcie i brzuchu. Zabiegi w naszej Klinice wykonujemy certyfikowanym laserem medycznym.

W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia w Białymstoku wykonujemy następujące zabiegi:

  • laseroterapia (CO2) – odmładzanie frakcyjne ablacyjne (resurfacing).