W jaki sposób pozyskujemy osocze i fibrynę bogatopłytkową?

Zarówno osocze bogatopłytkowe, jak i fibryna bogatopłytkowa to preparaty, które mają swoich ogromnych zwolenników wśród ludzi preferujących zdrowy i naturalny styl życia. Zabiegi z zastosowaniem osocza i fibryny są to procedury autologiczne, to znaczy bazujące na składnikach pochodzenia naturalnego – otrzymujemy je z krwi pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Nie wywołują zatem żadnych reakcji alergicznych i reakcji nadwrażliwości i są idealne dla osób uczulonych na inne preparaty.

Najlepiej, żeby do zabiegu pacjent przyszedł dobrze nawodniony. Zyska na tym jakość preparatu pozyskanego z jego krwi. W zależności od wielkości obszaru poddawanemu zabiegowi od pacjenta pobieramy 10-50 ml krwi. Do tego celu używa się certyfikowanych probówek. Następnie są one umieszczane w specjalnej wirówce, która po ustawieniu odpowiednich parametrów wirowania pozwala uzyskać różne frakcje preparatów krwiopochodnych. Wirowanie trwa kilka-kilkanaście minut.

Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się, ustawiając większą ilość obrotów na minutę – tak, by dokładnie rozdzielić składniki morfotyczne od płynnych. Pod wpływem działania siły odśrodkowej krew rozdziela się na poszczególne frakcje. Tuż nad frakcją zawierającą krwinki czerwone mamy skoncentrowany preparat osocza o kilku-kilkunastokrotnie wyższym niż normalnie stężeniu płytek krwi. Z płytek krwi uwalniane są tzw. płytkowe czynniki wzrostu, które są bardzo silnymi naturalnymi stymulatorami regeneracji tkanek. W osoczu znajdują się także komórki macierzyste.

W przypadku fibryny bogatopłytkowej wirowanie trwa krócej i nieco wolniej. W ten sposób w górnej części probówki pozyskujemy preparat zawierający nie tylko liczne płytki krwi, komórki macierzyste i leukocyty, ale także fibrynę, czyli włóknik. Jest to białko, które tworzy trójwymiarową sieć. Zakotwiczają się w niej wymienione wcześniej elementy morfotyczne, a płytkowe czynniki wzrostu uwalniane są dużo wolniej i dużo dłużej niż w osoczu.

Tak pozyskany materiał może być podany do różnych tkanek, stymulując ich wzmożoną regenerację.

Czym różni się fibryna od osocza?

Różnica w pozyskiwaniu osocza i fibryny została opisana w tekście powyżej. Sposób, w jaki traktujemy pobraną krew, warunkuje rodzaj otrzymanego preparatu i jego właściwości.

Do osocza bogatopłytkowego dodajemy antykoagulant, który zapobiega jego krzepnięciu. Preparat cały czas posiada właściwości płynne i dlatego łatwo jest go zastosować w mezoterapii igłowej. Co nie oznacza, że można wykonywać zabieg szczególnie wolno. W osoczu bogatopłytkowym ma bowiem miejsce szybki i bardzo duży wyrzut płytkowych czynników wzrostu, potem osocze staje się mniej wartościowe dla pacjenta. Dlatego trzeba zdążyć podać preparat w ciągu około 20 minut.

Z kolei do fibryny nie dodaje się antykoagulantu i dlatego w dość krótkim czasie możemy spodziewać się zamiany jej postaci płynnej w żelową. Lekarze z Kliniki A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia znaleźli jednak skuteczne sposoby na wydłużenie czasu trwania płynnej fibryny tak, by bez problemu można było ją podać do tkanek. Obecność trójwymiarowej sieci włóknika sprawia, że – jak wspomniano wcześniej – płytkowe czynniki wzrostu uwalniają się przez długi czas. Trwa to 7 dni, czasem nawet 2 tygodnie. Taka wydłużona w czasie stymulacja okazuje się być znacznie silniejsza niż w przypadku osocza bogatopłytkowego i daje mocniej wyrażone efekty zabiegowe. Ponadto zdolność fibryny do zastygania w formie żelu umożliwia zastosowanie jej nie tylko w mezoterapii igłowej, ale także w zabiegu wykonanym za pomocą kaniuli. Można w ten sposób poprawić nie tylko jakość skóry i nadać jej promienny wygląd, ale także odbudować ubytki tkankowe. Efekt wypełnienia pojawia się od razu po zabiegu, ale trwa krótko, bo około 1-2 tygodnie (po tym czasie fibryna ulega wchłonięciu – nie jest to więc wypełniacz jak kwas hialuronowy). W międzyczasie dochodzi jednak do silnej stymulacji tkanek i na bazie podanej wcześniej fibryny (jako stymulatora) następują wzmożone procesy syntezy kolagenu, pogrubienia skóry, wytwarzają się nowe naczynia krwionośne. Kilkakrotne podanie tak działającej fibryny bogatopłytkowej daje w rezultacie efekt rzeczywistego odmłodzenia tkanek, utrzymujący się znacznie dłużej niż po kwasie hialuronowym.

Obydwa zabiegi (osocze i fibryna) to procedury pobudzające procesy naprawcze w skórze, dlatego powinny być podawane w serii 3-4 zabiegów co 2-4 tygodnie. Regeneracja tkanek trwa tygodnie i odpowiednie rozmieszczenie w czasie kolejnych zabiegów podtrzymuje i wzmacnia efekty tych przemian.

Jakie są zastosowania obu preparatów i dla kogo?

Uniwersalność preparatów

Osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa znakomicie regenerują tkanki, do których zostaną podane. Uniwersalność działania obydwu preparatów powoduje, że są one szeroko stosowane nie tylko w medycynie estetycznej, ale także w ginekologii i urologii estetycznej, stomatologii, ortopedii oraz w przyspieszeniu gojenia się ran przewlekłych i trudno gojących się oraz w różnych typach łysienia. Zabiegi te powodują silną stymulację komórek macierzystych do namnażania i fibroblastów do syntezy nowego kolagenu – dzięki temu skóra wyraźnie staje się młodsza, lepiej nawilżona, napięta, redukują się drobne zmarszczki i wyrównuje koloryt cery. Ponadto zastosowanie żelowej formy fibryny pomaga odbudować ubytki tkankowe i daje piękne, subtelne efekty bez przerysowań.

Rekomendacje zależnie od wieku

Dla osób młodszych (25-30 r. ż.) zwykle rekomendujemy mezoterapię osoczem lub fibryną jako pierwsze zabiegi anti-aging. Seria zabiegów, a następnie przypominające wykonywane co kilka miesięcy znacząco powstrzymują pojawianie się oznak starzenia.

Starsi pacjenci częściej korzystają w możliwości wykonania zabiegów z użyciem kaniuli i odwracają w ten sposób już zaistniałe objawy starzenia się skóry.

Zabiegi łączone

Często zabiegi z osoczem i fibryną bogatopłytkową są wykonywane jako doskonała metoda uzupełniająca inne zabiegi. Chodzi tu przede wszystkim o dopełnienie laseroterapii wykonywanej laserem frakcyjnym ablacyjnym CO2, gdy czynniki wzrostu podane w preparacie autologicznym tydzień przed zabiegiem laserowym, bezpośrednio po zabiegu i kilka dni po laserze bardzo mocno przyspieszają gojenie się skóry i skracają czas i intensywność nieprzyjemnego okresu rekonwalescencji pozabiegowej. Szczerze mówiąc, pacjenci, którzy zdecydowali się na połączenie lasera frakcyjnego z osoczem / fibryną nigdy już nie wracają do zabiegów z samym tylko laserem… Podobnie z osoczem lub fibryną bogatopłytkową łączymy np. radiofrekwencję mikroigłową.

 

Musimy się przyznać, że zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej są jednymi z najczęściej wykonywanych w naszej Klinice. O ich efektywności świadczy fakt, że pacjenci przychodzą regularnie na kolejne serie zabiegów. Osiągane rezultaty zależą w dużej mierze od jakości stosowanych procedur, a tej bezwzględnie przestrzegamy, pracując wyłącznie na najwyższej jakości probówkach i wirówkach, najcieńszymi igiełkami i wysokiej jakości kaniulami, omawiając z pacjentem na bieżąco każdy etap zabiegu. Serdecznie zapraszamy na konsultację lekarską i na zabiegi naszych nowych Pacjentów!