Czy to odcisk tak boli na stopie?
Wszystko, co boli na stopie, jest określane przez pacjenta jako odcisk. Tymczasem nie zawsze mamy do czynienia z odciskami.

Skąd biorą się bolesne zmiany na stopach?
Bolesne problemy skórne pojawiające się na stopach powstają na skutek działania różnych czynników, takich jak narażenie na wysoką temperaturę (szczególnie w miesiącach letnich), wzmożona aktywność gruczołów potowych, kontakt z drobnoustrojami (zwłaszcza na basenach i innych miejscach publicznych, w których odsłaniamy stopy). Ponadto tworzeniu się niechcianych zmian sprzyja długotrwałe chodzenie w źle dopasowanych, uciskających butach oraz urazy mechaniczne, ciągłe obcieranie miejsc zdeformowanych na stopie, jak haluksy czy ostroga piętowa. Wszystkie wymienione czynniki powodują zwiększone ryzyko powstawania odcisków, modzeli i brodawek wirusowych. Są to zmiany podobne do siebie i wszystkie powodują dolegliwości bólowe. Często pacjenci nie są zorientowani, z czym tak naprawdę mają problem.
Jak odróżnić odciski, modzele i kurzajki?
Wymienione zmiany skórne na stopach maja podobny wygląd, stąd często traktowane są jako jeden i ten sam problem. Tymczasem różni ich budowa i sposób powstawania, a z tego wynika konieczność innego traktowania każdej z nich.
Odciski:
- Tworzą się w miejscu ucisku obuwia na wystające części stopy.
- Nagromadzenie zrogowaciałego naskórka z twardym rdzeniem powodującym silny ból podczas chodzenia.
Modzele:
- Powstają na skutek dużego, długotrwałego ucisku na podeszwy stóp.
- Są to płaskie plackowate obszary zgrubiałego naskórka, o żółtawym zabarwieniu. Stają się bolesne na skutek długotrwałej pozycji stojącej, zwłaszcza u osób z nadwagą (duża siła nacisku).
Brodawki wirusowe (kurzajki):
- Są wynikiem zainfekowania skóry stopy wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który łatwo przenosi się przez dotyk.
- Przyjmują postać wykwitów skórnych sięgających do głębokich warstw skóry, zwykle pokryte zrogowaciałym naskórkiem. Często występują w ich wnętrzu czarne kropki, które są wyrazem punkcikowatego krwawienia z obecnych w zmianie naczynek krwionośnych. Bolesne przy ucisku.
Jak pozbyć się bolesnych zmian na stopach?
W Klinice A&A do usuwania odcisków usuwamy lasera CO2. Zabieg odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym nasiękowym. Emisja fali lasera powoduje precyzyjne zniszczenie hiperkeratotycznej tkanki
Brodawki wirusowe wymagają ostrożnego (by nie przenieść infekcji na sąsiednie tkanki i na osobę wykonującą zabieg) i zarazem dokładnego zniszczenia zainfekowanych obszarów skóry. Kurzajki mogą być likwidowane różnymi metodami: za pomocą ciekłego azotu, lasera CO2 czy plazmy medycznej. Ostatnie dwie metody wykorzystujemy z powodzeniem w naszej Klinice. Ze względu na zakaźność zmiany konieczne jest usunięcie brodawki z marginesem tkanki, by zabieg nie wymagał w przyszłości powtórzeń. Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Do postawienia prawidłowego rozpoznania bolesnych zmian skórnych na stopach niezbędna jest pomoc doświadczonego podologa. Ważne też jest dobranie odpowiednich metod leczenia opisywanych problemów skórnych oraz zachowanie higieny i bezpieczeństwa zabiegu. O te aspekty szczególnie dbamy w Klinice A&A.