Co to jest cellulit?

Cellulit jest przewlekłym stanem zapalnym tkanki podskórnej, nasilającym się z wiekiem oraz w sytuacji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Występuje głównie u kobiet, co wynika z wpływu estrogenów na metabolizm tkanki tłuszczowej. Problem nasilają także brak aktywności fizycznej, zbyt obcisłe ubrania, mało zbilansowana dieta obfitująca w produkty wysoko przetworzone i zawierające duże ilości tłuszczów i węglowodanów oraz stosowanie antykoncepcji. Cellulit powstaje wówczas, gdy dochodzi do zaburzeń w mikrokrążeniu w obrębie skóry i tkanki podskórnej, a ma to miejsce w przypadku wymienionych przyczyn tworzenia się nieestetycznego efektu skórki pomarańczowej.

Jakie są stopnie zaawansowania cellulitu?

Wyróżniamy 4 stadia rozwoju cellulitu:

 • I stopień – cellulit widoczny jest tylko w badaniu mikroskopowym, pojawiają się pierwsze cechy zastoju w naczyniach krwionośnych i obrzęku tkanki podskórnej;
 • II stopień – nierówności w skórze widoczne są dopiero po ściśnięciu jej palcami;
 • III stopień – delikatne dołki i wybrzuszenia na skórze występują w sposób ciągły, niezależnie od tego, czy ściśniemy skórę;
 • IV stopień – stadium najbardziej zaawansowane, w którym oprócz lokalnego obrzęku tkanki podskórnej i zaburzeń w mikrokrążeniu występują przerośnięte zwłóknienia tkanki łącznej dzielące tkankę tłuszczową na zraziki, skóra posiada widoczne duże nierówności.

Pierwsze dwa stadia rozwoju cellulitu występują zwykle u młodych i szczupłych osób i są najłatwiejsze do usunięcia. Stopień trzeci wymaga większego zaangażowania ze strony pacjenta, ale dzięki systematycznym zabiegom i zdrowemu trybowi życia w znaczący sposób można problem zlikwidować. Bardzo trudno z kolei poradzić z ostatnią fazą rozwoju cellulitu, ponieważ przebudowa tkanek, jaka w niej zaszła, ma charakter trwały – zabiegi pozwolą tylko w pewnym zakresie przywrócić lepszy wygląd skóry. Należy przy tym pamiętać, że żadna z metod nie daje efektów na zawsze. Zabiegi powinno się cyklicznie powtarzać i przy tym wspomagać je dużą ilością ruchu i zdrowym odżywianiem się.

W jaki sposób możemy zlikwidować cellulit?

Sposoby domowe

Zachęcamy do tego, by walkę z cellulitem rozpocząć już we własnym domu. Poniższe metody wystarczą jako profilaktyka cellulitu lub jako jedyne postępowanie w fazie pierwszej jego rozwoju.

 • Masaż problematycznych obszarów ciała za pomocą szorstkiej gąbki (na mokro lub na sucho).
 • Naprzemienny prysznic zimną i ciepłą wodą.
 • Prawidłowo zbilansowana dieta i ćwiczenia fizyczne.

Metody z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii

Kolejne dwa stopnie zaawansowania cellulitu oprócz działań wyżej wymienionych są skutecznie leczone za pomocą systematycznych zabiegów stosowanych w seriach. Mówimy tu w pierwszej kolejności o karboksyterapii i endermologii.

 • Karboksyterapia polega na podawaniu medycznego dwutlenku węgla za pomocą wkłuć podskórnych. Podawanie tego gazu wywołuje wzrost przepływu krwi przez obszar zabiegowy, a tym samym znacząco dotlenia i odżywia tkanki objęte cellulitem, poprawiając ich metabolizm. Dwutlenek węgla pobudza także procesy angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych, co jeszcze korzystniej wpływa na walkę z objawem skórki pomarańczowej. Aby zabieg przyniósł skutek, musi być powtarzany 10-20-krotnie w odstępach tygodniowych.
 • Masaż (np. w postaci dermomasażu) należy stosować równolegle z karboksyterapią. Regularnie wykonywany nie tylko rewelacyjnie zwiększa jędrność i elastyczność skóry oraz modeluje sylwetkę, ale także prowadzi do redukcji cellulitu i podskórnej tkanki tłuszczowej. Jest to zabieg sprzętowy, w którym wykorzystujemy mechaniczny masaż rolkami (usprawniający przepływ krwi i chłonki). Zaleca się wykonywanie serii 10-20 zabiegów, optymalnie dwa razy w tygodniu.
 • Mezoterapia igłowa pełni rolę wspomagającą wobec wyżej wymienionych zabiegów. Do leczenia cellulitu dedykowany jest preparat Alidya, którego działanie polega na usprawnieniu metabolizmu tkanki tłuszczowej oraz redukcji obrzęków. Seria 7-12 zabiegów wykonywanych co tydzień znacząco redukuje cellulit w fazie 2 i 3.

Skóra będąca w czwartym stadium zaawansowania cellulitu jest przebudowana głęboko i całkowite odwrócenie niekorzystnych procesów nie jest możliwe. Tzw. skóra materacowa wymaga wielokrotnych zabiegów likwidujących tkankę tłuszczową i niwelujących zwłóknienia tkanki łącznej. W tym celu wykorzystuje się następujące procedury:

 • Liposukcja strzykawkowa umożliwia „odessanie tłuszczu”, a przy tym mechaniczne manipulacje kaniulą rozrywają połączenia łącznotkankowe między zrazikami tłuszczowymi tkanki podskórnej.
 • HIFU z kolei umożliwia bezinwazyjną likwidację podskórnej tkanki tłuszczowej dzięki wykorzystaniu zjawiska niszczenia tkanki przez skoncentrowaną falę ultradźwiękową penetrującą na określoną głębokość.
 • Lipoliza iniekcyjna, czyli rozpuszczanie tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnego preparatu podawanego iniekcyjnie, również zawiera w sobie element mechanicznego rozrywania tworzących zwłóknień tkanki tłuszczowej za pomocą igły. Dzięki temu zmniejszamy nieestetyczny efekt pofałdowanej skóry.
 • Fibryna bogatopłytkowa jako zabieg należący do medycyny regeneracyjnej pomaga odbudować ubytki tkankowe w postaci głębokiego pofałdowania skóry po wymienionych wcześniej zabiegach usuwających zraziki tłuszczowe – do wypełnienia pozostają „dołki” pomiędzy pozostałymi resztkami łącznotkankowych rusztowań w tkance podskórnej.

Drogie Panie, im wcześniej rozpoczniemy systematyczne działania i wprowadzimy zdrowy styl życia, tym lepsze efekty jesteśmy w stanie osiągnąć. W Klinice A&A Medycyna Estetyczna i Kosmetologia zapewniamy możliwość skorzystania z wszystkich proponowanych zabiegów. Podsumowując doświadczenia nasze i naszych Pacjentów, możemy stwierdzić, że regularne stosowanie w pierwszej kolejności zabiegów endermologicznych w połączeniu z karboksyterapią, ewentualnie z mezoterapią igłową, rzeczywiście hamuje rozwój cellulitu i przywraca jędrną, napiętą skórę.